"Musimy działać". Ważny apel do indyjskich biskupów

"Musimy działać". Ważny apel do indyjskich biskupów
fot. Iryna Denysova / Depositphotos
KAI / pk

"My, katolicy, nie możemy być biernymi widzami wobec przemocy skierowanej przeciw mniejszościom, która dzieje się na naszych oczach. Musimy działać i wypełnić naszą rolę proroków zanim będzie za późno" - napisali członkowie Forum dla Sprawiedliwości Religijnej i Pokoju w liście otwartym do biskupów Indii.

W liście skierowanym do przewodniczącego episkopatu Indii i członka watykańskiej Rady Kardynałów, kard. Oswalda Graciasa, członkowie organizacji stwierdzili, że indyjski episkopat odpowiedział na wzrastającą przemoc wobec chrześcijan w tym kraju "całkowitym milczeniem", które określono jako "szokujące". Przywołując brutalną rzeczywistość z jaką muszą mierzyć się w Indiach mniejszości religijne, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, wezwano hierarchów do podjęcia konkretnych działań.

Jak zaznaczyli autorzy, obecna sytuacja to gwałt na konstytucji. Bez niezwłocznego podjęcia działań, Indie niedługo nieodwracalnie przestaną odpowiadać wizji kraju demokratycznego i pluralistycznego, która jest zapisana w ustawie zasadniczej. "My, katolicy, nie możemy być biernymi widzami wobec przemocy skierowanej przeciw mniejszościom, która dzieje się na naszych oczach. Musimy działać i wypełnić naszą rolę proroków zanim będzie za późno" - zaznaczono w liście. W obliczu cierpienia i strachu wielu chrześcijan, zaapelowano o "poprowadzenie katolickiej wspólnoty Indii, aby odpowiedziała na wzrastającą mowę nienawiści i przemoc przeciwko muzułmanom i chrześcijanom".

Plan pomocy chrześcijanom prześladowanym w Indiach

Wezwano do wdrożenia planu pomocy chrześcijanom prześladowanym w Indiach. Propozycje działań obejmują m.in. wystosowanie pisma do premiera Narendry Modiego z prośbą o zobowiązanie władz wszystkich stanów do powstrzymania przemocy i utworzenia specjalnych rejestrów sprawców. Zaapelowano także o zdecydowane zabieranie głosu przez rzecznika episkopatu po każdym incydencie, o zapewnienie pomocy prawnej poszkodowanym oraz zadbanie o stosowne działania prewencyjne i formacyjne dla chrześcijan w całym kraju, od szczebla lokalnego po krajowy.

DEON.PL POLECA

W czasie Bożego Narodzenia doszło do siedmiu ataków na chrześcijan, zaś w całym 2021 roku dokonano 486 aktów przemocy, w 21 z 28 stanów. Według raportu Open Doors, Indie, gdzie chrześcijanie stanowią 2,3 proc. populacji (ok. 20 mln), są na 10 miejscu pod względem największej liczby prześladowań.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

"Musimy działać". Ważny apel do indyjskich biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.