Muzea diecezjalne włączają się w Noc Muzeów

Muzea diecezjalne włączają się w Noc Muzeów
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Muzea diecezjalne, seminaria duchowne i placówki prezentujące życie świętych także zapraszają do siebie na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 14 maja. Jest to okazja do bezpłatnego zwiedzania różnych instytucji kulturalnych o nietypowej porze. W całym kraju na tegoroczną edycję wydarzenia przygotowano mnóstwo propozycji.

Warszawa

Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy m.in. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Archidiecezjalna placówka kulturalna przy ul. Dziekania 1 będzie otwarta w godz. 19.30 - 24.00.

- Na Noc Muzeów udostępniamy część wystawy stałej. W podziemiach muzeum prezentowane są zbiory złotnictwa, bogaty zbiór ornatów, pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim, obrazy i rzeźby o tematyce religijnej - wyjaśnia Iwona Gąsiorek, specjalistka ds. edukacji i marketingu.

Pierwsze piętro Muzeum ma charakter saloniku mieszczańskiego, gdzie uwagę zwraca kolekcja zegarów stojących, meble, żardiniery oraz obrazy i rzeźby świeckie.

Otwarta będzie także wystawa czasowa „Tylko nie udawaj... obrazy i ekfrazy”. Na ekspozycji znajduje się ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX w. Tworzą one wspólną przestrzeń znaczeń z towarzyszącymi im poetyckimi komentarzami - ekfrazami autorstwa Łukasza Kossowskiego. Odbijają się w niej wspólna wiara pokoleń Polaków, namysł nad historią i teraźniejszością, zachwyt pięknem krajobrazu, nadzieja ale także gorycz rozczarowania.

- Obrazy pokazane poza schematycznymi interpretacjami, w jakich często tkwią, ukazują nam prawdę, której czasem nie chcemy dostrzec. Nagrane ekfrazy w wykonaniu aktora Andrzeja Mastalerza można odsłuchać w czasie zwiedzania wystawy - informuje Iwona Gąsiorek.

W czasie Nocy Muzeów odbędą się także dwie prelekcje. O godz. 20.00 wykład dr Łukasza Kossowskiego „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera - pozornie scena rodzajowa…”, a o godz. 21.30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, pt. „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”. Wykład połączony będzie z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.

Mt 5,14

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, współprowadzone przez Archidiecezję Warszawską i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie dostępne w sobotę 14 maja już od godz. 12.00. - Przygotowaliśmy atrakcje, szczególnie dla najmłodszych, które uczynią tę Noc jeszcze bardziej wyjątkową - zapowiadają pracownicy instytucji kulturalnej.

Muzeum działa w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Umiejscowienie muzeum odpowiada wysokości VIII piętra, co przy niewysokiej zabudowie warszawskiego Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają patroni Muzeum, papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński.

W programie m.in. w godz. 12.00-00.00 zwiedzanie wystawy stałej Mt 5,14. Nowoczesna ekspozycja przypomina losy tych dwóch wielkich postaci. Do zobaczenia są tutaj unikatowe eksponaty, m.in. bezcenna koralowo-perłowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopia papieskiej kapy milenijnej wykonana przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówka, podana Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku.

W tym samym czasie możliwe jest też zwiedzanie wystawy czasowej „JESTEM. Wejście w nieśmiertelność”.

W godz. 12.00, 13.00, 14.00 - dla najmłodszych przygotowano „Opowieści Wiewiórki Nasturcji”, przedstawienie kukiełkowe o życiu Stefka Wyszyńskiego, realizowane przez artystów z Teatru Lalka. Wiewiórka Nasturcja opowie dzieciom fascynującego historie z życia małego Stefka Wyszyńskiego.

W godz. 15.00 - 20.00 odbędą się warsztaty kreatywne „Czym są wartości?”. Ich uczestnicy wspólnie spróbują się zastanowić m.in. jak wygląda dobro i czy istnieje prawdziwa przyjaźń. Przy pomocy drewnianych elementów skonstruują symboliczne modele wartości.

Od godz. 15.00 do 21.00 dostępna też będzie prezentacja Warszawy Wojtyły – repliki auta bp. Karola Wojtyły. Przed Muzeum stanie replika historycznej warszawa M20, której właścicielem od 1958 r. był bp Karol Wojtyła. Co prawda nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14. TVN Turbo wyemitowało odcinki specjalne programu "Samochód marzeń. Kup i zrób", w którym pokazano, jak budowano replikę jedynego auta, którego właścicielem był Karol Wojtyła.

CMJPII

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na Noc Muzeów pod hasłem "Jeden człowiek, wiele wymiarów". Kamienicę tej instytucji (ul. Foksal 11) poświęconej upamiętnianiu pontyfikatu papieża Polaka ożywi o godz. 19.00 obraz, muzyka i słowa. W programie od godz. 19.00 m.in. „Żywa Biblioteka”, czyli szansa na wypożyczenie książki i rozmowę z drugim człowiekiem.

Ponadto „Koncert balkonowy na trąbkę i duduk” - muzycy Olgierd Dokalski i Stanisław Matys zagrają utwory skomponowane przez dwóch wielkich kompozytorów ormiańskich Sayat-Novy i Komitasa. A w godz. 20.00-23.00 - wielkoformatowa instalacja wizualna na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej. Tej nocy dziedziniec zostanie, jednorazowo, rozświetlony pracą Mariusza Libla oraz Zofii Kusch. Instalacja nawiązuje do hasła Nocy Muzeów w CMJPII „Jeden człowiek, wiele wymiarów”.

To nie wszystkie atrakcje w CMJPII. O 21.30 na dziedzińcu kamienicy przy Foksal II zabrzmi koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Publiczność usłyszy utwory J. Krutula „Cztery pieśni kurpiowskie”, „Sobótecka opolska”, M.Gałęskiego „Uwoz mamo roz” i N. Blachy “Modlitwa o pokój” w językach polskim i ukraińskim.

Przez cały wieczór na I piętrze kamienicy dostępna będzie także instalacja audio „Wsłuchaj się w myśl” - będzie można wysłuchać nauczania Jana Pawła II w kontekście wielokulturowości, dialogu, solidarności i szacunku wobec innego. Ponadto co godzinę w Sali Kominkowej wybrzmią fragmenty koncertów z Festiwalu Nowe Epifanie i Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

Poznań

Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne zaprasza w Noc Muzeów w godzinach 17.00-24.00. Dostępne będzie m.in. zwiedzanie wystawy czasowej „Wyszyński – Pater Patriae”, która jest artystycznym świętowaniem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Na wystawie zgromadzonych zostało ponad sto prac w różnorodnych technikach artystycznych (malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, multimedia). W projekcie bierze udział 85 twórców z różnych regionów Polski.

W ramach wystawy na Dziedzińcu Akademii Lubrańskiego prezentowany będzie wideo-art Piotra Zaporowicza Pater Noster (2022).

O godz. 20.00 wystąpi Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego oraz muzycy Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Muzeum zaprasza ponadto do zwiedzania wystawy stałej, w tym galerii sztuki średniowiecznej, galerii nowożytnej i galerii portretów, Ołtarza z Przyczyny Górnej, Miecza świętego Piotra, Pastorału z Limoges czy Złotego kielicha biskupa Todlibowskiego.

Włocławek

Na Noc Muzeów zapraszają Muzeum Diecezjalne we Włocławku oraz Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Z tej okazji przygotowano specjalną ofertę umożliwiającą zwiedzanie tych dwóch miejsc.

Muzeum Diecezjalne otworzy się dla zainteresowanych o godz. 19.00, gdy rozpocznie się koncert „Serce kobiety”. Podczas wieczoru będzie można usłyszeć pieśni polskich i zagranicznych twórców, w których uchwycone zostały różne oblicza kobiecości - kobiety dobrej i groźnej, pełnej miłości i pełnej smutku, radosnej i zakochanej. Będzie to swoista podróż „po meandrach kobiecego serca, razem ze Stanisławem Moniuszką, Robertem Schumannem, Manuelem de Fallą oraz innymi znanymi kompozytorami”, na którą zaprasza włocławskie muzeum.

Podczas koncertu jest gwarancja miejsc siedzących dla osób posiadających darmowe bilety, które będzie można odbierać w muzeum od 10 maja.

Z kolei od godz. 20.30 do 23.00 będzie można zwiedzać wystawę stałą Muzeum Diecezjalnego, w tym sztukę sakralną, od X do XIX w. oraz ekspozycje poświęcone bł. bp. Michałowi Kozalowi i bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a także wystawę eksponatów misyjnych.

Z kolei Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku zaprasza w godz. 20.30 - 22.30. Będzie możliwość zwiedzania WSD z przewodnikiem (początek na furcie seminaryjnej. Kolejne grupy będą wpuszczane o godz. 20.30; 21.00; 21.30; 22.00 i 22.30.

Rzeszów

Do zwiedzania zaprasza również Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, które 14 maja będzie otwarte od godz. 19.00 do północy.

Wystawa stała rzeszowskiej placówki prezentuje przede wszystkim chrześcijańską sztukę sakralną. Zbiory są jednak dosyć różnorodne: obrazy i rzeźby, szaty i naczynia liturgiczne, księgi i meble kościelne, a także ryciny i numizmaty. Przekrój czasowy jest również dość spory: pochodzenie najstarszego prezentowanego obecnie obiektu szacowane jest na X wiek.

Zdecydowana większość zabytków znajdujących się w ekspozycji to jednak sztuka nowożytna, szczególnie barokowa. Obejrzeć też można zabytki sztuki cerkiewnej, a także małą kolekcję sztuki najnowszej, która jest pokłosiem wystaw czasowych organizowanych od lat w Muzeum przy współudziale z rzeszowskimi artystami, prof. Stanisławem Białogłowiczem oraz Łukaszem Gilem i Tomaszem Baranem, długoletnimi przyjaciółmi placówki.

Większość eksponatów pochodzi z parafii z terenów diecezji rzeszowskiej i była gromadzona przez pierwszego dyrektora ks. Franciszka Dziedzica jeszcze przed oficjalnym powołaniem placówki w 1997 r. Duża część zbiorów to dary biskupów rzeszowskich: Kazimierza Górnego, Jana Wątroby i Edwarda Białogłowskiego.

W czasie Nocy Muzeów dostępna będzie też otwarta kilka dni wcześniej wystawa prac Małgorzaty Dawidziuk "Epifania światła", inspirującej się malarstwem ikonowym, autorki wielu dzieł sakralnych w postaci ikon, ikonostasów, polichromii.

Wrocław

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu pozostaje do odwołania zamknięte z powodu prac remontowych, ale w stolicy Dolnego Śląska nie zabraknie ciekawych miejsc do zwiedzenia w Noc Muzeów. Jednym z nich jest Dom Edyty Stein. Utworzona w nim ekspozycja stała prezentuje historię świętej i jej rodziny. Zgromadzono na niej ciekawe eksponaty a barwna opowieść o życiu filozofki pokazuje tragiczne skutki polityki nazistowskich Niemiec i jej wpływ na losy poszczególnych członków tej wielopokoleniowej rodziny. Ostatnia część wystawy otwarta jesienią 2021 r. to zapis dziejów ocalałej z Holokaustu Eriki Stein, siostrzenicy Edyty.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Muzea diecezjalne włączają się w Noc Muzeów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.