Jak funkcjonuje Rosja? "La Repubblica" o fabryce fake newsów

Jak funkcjonuje Rosja? "La Repubblica" o fabryce fake newsów
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Kulisy rosyjskiej “fabryki fake news” przeciwko Ukrainie opisał we włoskim dzienniku „La Repubblica” Igor Wołobujew, były wiceprezes Gazprombank. To Rosjanin urodzony na Ukrainie, który wrócił tam w marcu.

Na łamach rzymskiej gazety Wołobujew wyjaśnił, że zajmował się „nauczaniem polityki informacyjnej”.

W Rosji - stwierdził - prowadzono operacje propagandowe „przeciwko całej Ukrainie”, czyli najważniejszemu krajowi dla tranzytu rosyjskiego gazu.

Rosyjska dezinformacja

Jak zaznaczył, w latach “wojny gazowej” 2008-2009 podstawowym celem służb prasowych, którymi kierował było „pokazanie, że urządzenia na Ukrainie miały bardzo wysoki wskaźnik awarii, i że Kijów nie inwestował w ich modernizację”; „a zatem - dodał - lepiej je omijać”.

“Sposobem zdyskredytowania Ukrainy było odebranie jej statusu podstawowego kraju tranzytowego” - podkreślił. Według Wołobujewa polecenie przeprowadzenia takiej operacji wydał szef Gazpromu Aleksiej Miller, który otrzymywał rozkazy bezpośrednio z Kremla.

Rozmówca włoskiej gazety zauważył, że choć sprawę tę Moskwa przedstawiała jako spór ekonomiczny, to “wojna gazowa była faktycznie konsekwencją problemów, jakie rosyjskie władze miały z Kijowem”.

Także dziś, dodał, na Kremlu “kłamią nieustannie”; "twierdzą, że ukraińskie wojska bombardują miasta, a naród rosyjski w to wierzy”.

„Nie zapominajmy o jednej regule: wszelka informacja, jaka pochodzi z oficjalnych źródeł rosyjskich jest sfabrykowana, jest kłamstwem dopóki się jej nie udowodni”- zauważył Wołobujew.

Jak przekazał, miliony dolarów zainwestowano w Rosji, by skorumpować agentów wywiadu, aby rozpowszechniali korzystne dla władz informacje. Opłacani, dodał, byli dziennikarze. “Najwyraźniej ten sam mechanizm działa i teraz” - ocenił.

Zdaniem rozmówcy dziennika oligarchowie zostali zastraszeni przez prezydenta Władimira Putina, ale jeśli UE będzie kontynuować politykę sankcji „szybko zaczną robić coś, by go obalić”.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak funkcjonuje Rosja? "La Repubblica" o fabryce fake newsów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.