USA: Rosja szerzy dezinformację. Tym zwykle poprzedza agresję

USA: Rosja szerzy dezinformację. Tym zwykle poprzedza agresję
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Yuri Kochetkov/EPA/PAP)
PAP/mk

"Rosja korzysta ze swojego standardowego scenariusza poprzedzającego agresję, siejąc dezinformację i narracje o fikcyjnym zagrożeniu" - stwierdził przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena. Rząd amerykański, jak twierdzą źródła, nie dysponuje wiedzą, czy Rosja podjęła już decyzję o ataku na Ukrainę.

Mówiąc o zagrożeniu dla Rosji ze strony Ukrainy i NATO Moskwa korzysta ze scenariusza, którego używa zwykle przed agresją, szerząc dezinformację - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena. Jak dodał, w Białym Domu nie wiedzą, czy na Kremlu podjęto decyzję o nowej inwazji.

Oficjel odniósł się w ten sposób podczas telekonferencji prasowej do słów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i innych przedstawicieli Kremla o zagrożeniu, jakie stwarza Ukraina oraz NATO dla Rosji.

"Nie chcę wnikać w to, co prezydent Putin ma na myśli, ale Rosja korzysta ze swojego standardowego scenariusza poprzedzającego agresję, siejąc dezinformację i narracje o fikcyjnym zagrożeniu" - powiedział przedstawiciel administracji Bidena. Choć nadal nie ma pewności, czy decyzja o ponownej agresji na Ukrainę została podjęta przez Putina - dodał.

Urzędnik ostrzegł jednocześnie, że jeśli dojdzie do rosyjskiego ataku, konsekwencją będzie więcej wojsk i sprzętu wojskowego USA i NATO bliżej rosyjskich granic. Powtórzył też poprzednie ostrzeżenia Waszyngtonu o "sankcjach, które zaszkodzą rosyjskiej gospodarce" oraz wzmocnieniu pomocy wojskowej dla Kijowa.

Oficjel przyznał, że kryzys energetyczny w Europie i zależność od rosyjskiego gazu jest jednym z czynników, który brany jest pod uwagę w ustalaniu odpowiedzi na ewentualną rosyjską agresję. "To jest coś, co ma konsekwencje zarówno dla nas i naszych europejskich partnerów i całego świata. Mogę tylko powiedzieć, że jest to wliczone w naszą analizę i naszą odpowiedź" - powiedział przedstawiciel administracji.

Oznajmił też, że USA są gotowe do rozpoczęcia rozmów z Rosją w styczniu w ramach dwustronnego dialogu na temat stabilności strategicznej, a także na forum Rady NATO-Rosja i OBWE. Zaznaczył jednak, że nie ma zgody na kompromis w sprawach fundamentalnych zasad bezpieczeństwa w Europie, takich jak integralność terytorialna czy suwerenne prawo krajów do podejmowania decyzji na temat własnego bezpieczeństwa. Dodał też, że rozmowy odbywać się będą według zasady "nic o was bez was".

"Rosjanie dobrze rozumieją, że część z wysuniętych przez nich propozycji jest dla nas nie do przyjęcia" - zaznaczył oficjel.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

USA: Rosja szerzy dezinformację. Tym zwykle poprzedza agresję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.