Na Białorusi zamordowano prawosławną zakonnicę

Na Białorusi zamordowano prawosławną zakonnicę
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W nocy z 5 na 6 stycznia znaleziono zwłoki ihumenii Wasylisy - przełożonej klasztoru św. Kseni we wsi Barań w rejonie borysowskim w obwodzie mińskim.

Poinformowała o tym w piątek rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na oświadczenie przewodniczącego synodalnego wydziału informacyjnego Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (BKP) ks. protojereja Siergieja Lepina. Zatrzymano podejrzaną - niespełna 30-letnią obywatelkę Kazachstanu.

Według miejscowych mediów pracownicy organów porządkowych Białorusi aresztowali kobietę podejrzaną o popełnienie tej zbrodni. "W ramach sprawy kryminalnej, wszczętej na podstawie artykułu «zabójstwo» zatrzymano podejrzaną. Zastosowano wobec niej ekspertyzę psychologiczno-psychiatryczną" - powiedziała TASS przedstawicielka Zarządu Komitetu Śledczego Białorusi dla obwodu mińskiego Tatjana Biełonog. Zaznaczyła, że śledztwo "wszechstronnie rozpatruje okoliczności tego wydarzenia".

Eparchia (diecezja) borysowska BKP podała, że podejrzaną jest 29-letnia obywatelka Kazachstanu, którą tymczasowo przyjęto do klasztoru, chcąc pomóc jej w problemach życiowych. "Przez cały czas jej pobytu, a zwłaszcza w przededniu zdarzenia, występował u niej roztrój psychiczny, który stał się powodem zbrodni" - napisano na stronie eparchii.

DEON.PL POLECA

6 stycznia rano biskup borysowski i marjinogorski Beniamin odprawił nabożeństwo żałobne za ihumenię z udziałem sióstr z klasztoru oraz m.in. przedstawicieli administracji obwodowej i rejonowej.

Ihumenia Wasylisa (Miedwieď) urodziła się 10 marca 1949 w Sośnicy w obwodzie czernihowskim na Ukrainie. Ukończyła wydział historyczny Instytutu Pedagogicznego w Czernihowie, po czym uczyła w szkole. Po przyjeździe w latach 90. na Białoruś działała aktywnie w mińskiej parafii katedralnej. W 2001 wstąpiła do klasztoru, a w rok później odbyły się jej postrzyżyny mnisze. W 2004 z błogosławieństwa ówczesnego metropolity mińskiego i słuckiego Filareta została ihumenią (przełożoną) klasztoru św. Kseni w wiosce Barań w rejonie borysowskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Białorusi zamordowano prawosławną zakonnicę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.