Następca tronu Wielkiej Brytanii w swoim pierwszym w historii orędziu wielkanocnym

Następca tronu Wielkiej Brytanii w swoim pierwszym w historii orędziu wielkanocnym
(fot. shutterstock.com / Featureflash Photo Agency)
PAP / mp

O zaprzestanie prześladowań religijnych zaapelował następca brytyjskiego tronu, książę Karol w swym pierwszym w historii orędziu wielkanocnym.

Dotychczas jedynie królowa Elżbieta II nagrywała orędzia na Boże Narodzenie.

Książę podkreślił, że nie można zapominać, także w modlitwie, o prześladowanych za wiarę i uciekających z obawy o swe życie. Wyznał, że nadzieją napawają go wiadomości o tym, że niektórzy wracają do swych ojczyzn.

- Głęboko mnie poruszyła i napełniła pokorą ich naprawdę imponująca odwaga i ich bezinteresowna zdolność do przebaczenia pomimo wszystkiego, co wycierpieli - powiedział Karol.

Wskazał na pewne podobieństwa między religiami.

- W czasie Wielkanocy wspominamy cierpienia naszego Pana, ale także Jego matkę Maryję i kaźń boleści, jaką znosiła. Maryja zajmuje jedyne w swoim rodzaju i znaczące miejsce zarówno w chrześcijaństwie, jak i w islamie. Jest matką naszego Pana i jest wychwalana w Koranie. Wszystkie trzy religie Abrahamowe doświadczały i nadal doświadczają goryczy prześladowań, gdy religia wpada w barbarzyński uścisk tych, którzy wypaczają i przeinaczają wiarę - zauważył następca tronu.

Podkreślił "hart ducha tych wszystkich, którzy niezależnie od wyznawanej religii, są prześladowani za to, że pozostają wierni prawdziwej istocie swej wiary".

Wyraził podziw i wielki szacunek dla tych spośród nich, którzy modlą się za prześladowców "i, idąc za przykładem Chrystusa, starają się przebaczać swym nieprzyjaciołom".

- Jezus streszcza Dziesięć Przykazań w dwóch wymaganiach: że powinniśmy kochać Boga i kochać bliźniego jak siebie samego - przypomniał książę, wyrażając nadzieję, że będą one "przewodnikiem i inspiracją" dla wszystkich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Następca tronu Wielkiej Brytanii w swoim pierwszym w historii orędziu wielkanocnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.