"Nawet najlepsze ustawy nie pokonają podziałów!"

"Nawet najlepsze ustawy nie pokonają podziałów!"
(fot. PAP/Rafał Guz)
4 lata temu
KAI / psd

Uroczystego zamknięcia nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej dokonał dziś bp Rafał Markowski podczas dziękczynnej Mszy św. w katedrze św. Janów. Eucharystia połączona była z uroczystym zamknięciem Bramy Miłosierdzia.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej - zastępujący przebywającego w Rzymie z okazji konsystorza kard. Nycza - podkreślił w homilii, że świat, w którym żyjemy, jest światem mocno podzielonym. I nie trzeba być wnikliwym obserwatorem otaczających nas sytuacji, by się o tym przekonać.

- Świat podzielony jest ekonomicznie, politycznie, a nawet religijnie - wskazywał bp Rafał Markowski. - To jest podział, który zaznacza się także w naszym społeczeństwie: dzieli nasze społeczeństwo i nasze rodziny. Dyskusje na temat najważniejszych wartości stają się właściwie awanturami medialnymi i okazjami do kolejnych demonstracji. Nie ma normalnego dialogu - ubolewał kaznodzieja.

Bp Markowski zastanawiał się w tym kontekście, czy jest coś, co może pokonać podziały rodzące się w ludzkich sercach. - Czy jest jakieś lekarstwo, które może zaradzić budzącej się w sercach niechęci, a nawet nienawiści? - pytał.

"Na pewno nie są to ustawy, nawet najlepsze. Na pewno nie są to konstytucje, nawet najlepsze. Trzeba dotrzeć do ludzkich serc i umysłów. Żadna ustawa i żadna konstytucja tego nie zrobi" - podkreślił bp Markowski.

Wskazał, że "to może uczynić tylko miłość Chrystusa, która jest miłością przemieniającą ludzkie serca". - Ona potrafi pokonać ludzkie niechęci i nienawiść. Ta miłość stwarza człowieka jakby na nowo - zaznaczył.

Tym bardziej zatem - podkreślił - istotne jest wołanie papieża Franciszka o miłość miłosierną, która "przemieniałaby ten świat, zatrzymałaby procesy podziału".

Kto tę miłość miałby światu zanieść? - Odpowiedź jest oczywista. Papież mówi do nas: "Bądźcie świadkami Bożego miłosierdzia. Bądźcie miłosierni tak, jak jest miłosierny wasz Ojciec. Nie sądźcie, nie potępiajcie - przychodzi nam to nieraz zbyt łatwo i zbyt szybko - mówił kaznodzieja.

- Dokonujemy sądów nad naszymi bliźnimi, ale czy na tym polega miłość miłosierna? Papież prosi: bądźcie świadkami tej miłości przez swoje życie i postępowanie - wyjaśnił bp Rafał Markowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nawet najlepsze ustawy nie pokonają podziałów!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.