Nie będzie spotkania papieża Franciszka z Cyrylem

Nie będzie spotkania papieża Franciszka z Cyrylem
Papież Franciszek . Fot ETTORE FERRARI / ANSA / PAP / EPA
KAI / mł

Papież Franciszek nie spotka się w Kazachstanie z patriarchą Cyrylem. "Patriarcha Moskwy i Wszechrusi nie pojedzie  na VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych" - poinformował w środę agencję RIA Novosti szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Antoni.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w dniach 14-15 września, a co za tym idzie nie spotka się tam „na marginesie” tego wydarzenia z papieżem Franciszkiem - poinformował w środę agencję RIA Novosti szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Antoni. Wizyta Ojca Świętego w Kazachstanie zaplanowana jest na 13-15 września.

„Bardzo doceniamy inicjatywy przywódców Kazachstanu na rzecz rozwoju dialogu międzyreligijnego, uważamy je za ważne i aktualne. W tym roku, z błogosławieństwem Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla, Rosyjski Kościół Prawosławny będzie reprezentowany przez delegację oficjalną. W konferencji nie weźmie udziału sam Jego Świątobliwość Patriarcha. I w związku z tym jego spotkanie z papieżem Franciszkiem w Kazachstanie nie jest planowane - powiedział RIA Novosti metropolita Antoni, odpowiadając na pytanie o to, czy Kazachstan będzie gospodarzem drugiego w historii spotkania przywódców dwóch największych Kościołów chrześcijańskich we wrześniu bieżącego roku.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, zdaniem metropolity, zawsze przywiązywała dużą wagę do udziału w kongresach przywódców religii światowych i tradycyjnych, organizowanych przez kierownictwo Kazachstanu . Wśród nich, zauważył, „w roku 2012 Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl osobiście uczestniczył w pracach kongresu”.

DEON.PL POLECA


„Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że do niedawna trwały przygotowania do drugiego spotkania Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla z Moskwy i Całej Rusi z papieżem Franciszkiem. Pierwsze takie spotkanie odbyło się, jak wiadomo, w lutym 2016 roku w Hawanie, na Kubie . Od wiosny bieżącego roku, ku naszemu głębokiemu zadziwieniu, w watykańskim komunikacie publicznym ogłoszono publicznie, że przygotowania do spotkania zostały zawieszone, a samo spotkanie nie odbędzie się - przypomniał metropolita Antoni.

Zapewnił, że „od tego czasu żadna propozycja z Watykanu dotycząca ewentualnego zorganizowania spotkania w innym czasie i miejscu nie wpłynęła do Moskwy oficjalnie”.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, „oczywiście wzięła pod uwagę publiczne oświadczenia zarówno samego papieża Franciszka, jak i jego najbliższych współpracowników, przekazane za pośrednictwem prasy, że papież zamierza spotkać się z Jego Świątobliwością Patriarchą Cyrylem na marginesie VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Kazachstanie. Jednak, powtarzam, do chwili obecnej nie nawiązano w tej sprawie żadnego oficjalnego kontaktu” - podkreślił metropolita Antoni.

Zdaniem przedstawiciela Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, spotkanie patriarchy moskiewskiego i papieża „nie może odbywać się na uboczu, nawet jeśli jest to tak znaczące wydarzenie jak Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Musi stać się samodzielnym wydarzeniem ze względu na jego szczególne znaczenie".

Szef służby prasowej Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował wcześniej oficjalnie, że papież Franciszek odbędzie podróż apostolską do Kazachstanu w dniach 13-15 września z okazji VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Wcześniej, podczas rozmowy z szefami jezuickich wydawnictw w Europie, papież wyraził nadzieję, że we wrześniu w Kazachstanie spotka się z patriarchą Moskwy i Wszechrusi, Cyrylem.16 sierpnia patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl rozmawiał z prezydentem Kazachstanu Kassymem-Żomartem Tokajewem o dialogu międzyreligijnym w republice i współdziałaniu państwa i Kościoła.

Ponadto wcześniej metropolita wołokołamski Antoni, spotkał się z papieżem Franciszkiem z inicjatywy Watykanu - rozmowa, jak powiedział agencji RIA Novosti, była „znacząca i długa”. Natomiast w środę 24 sierpnia metropolita Antoni spotkał się w Moskwie w Wydziale Zewnętrznych Stosunków Kościelnych z nuncjuszem apostolskim w Rosji, arcybiskupem Giovannim D'Agnello - według strony internetowej OWCS „"strony omówiły kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania".

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Nie będzie spotkania papieża Franciszka z Cyrylem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.