Nie otrzymają odszkodowania od Watykanu. Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął decyzję
W zbiorowym pozwie cywilnym, złożonym w 2011 roku w Belgii, 24 wnioskodawców narodowości belgijskiej, francuskiej i holenderskiej domagało się odszkodowania od Stolicy Apostolskiej, władz Kościoła katolickiego w Belgii i stowarzyszeń katolickich. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał niekorzystny dla nich wyrok.
ETPC przyznał rację belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który odrzucił skargę grupy osób domagających się od Stolicy Apostolskiej wypłaty odszkodowań za wykorzystanie seksualne, jakiego doznali w Kościele katolickim w Belgii. W uzasadnieniu powołał się na status Stolicy Apostolskiej, której przysługuje immunitet na mocy prawa międzynarodowego.
W zbiorowym pozwie cywilnym, złożonym w 2011 roku w Belgii, 24 wnioskodawców narodowości belgijskiej, francuskiej i holenderskiej domagało się odszkodowania od Stolicy Apostolskiej, władz Kościoła katolickiego w Belgii i stowarzyszeń katolickich. Powoływali się na "szkody spowodowane przez strukturalnie wadliwy sposób, w jaki Kościół stawiał czoło problemowi wykorzystywania seksualnego" w swoich szeregach.
Immunitet Watykanu
W 2013 roku belgijski sąd uznał, że nie ma jurysdykcji nad Stolicą Apostolska. I choć 20 spośród wnioskodawców otrzymało odszkodowanie za pośrednictwem ośrodka arbitrażowego, to w 2017 roku grupa ta zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z zażaleniem, że uniemożliwiono jej wniesienie skargi przeciwko Stolicy Apostolskiej.
Dziś trybunał w Strasburgu orzekł, że nie doszło do naruszenia przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczących "prawa dostępu do sądu". Ponadto ponieważ Stolica Apostolska "posiada cechy porównywalne z cechami państwa", belgijski wymiar sprawiedliwości był uprawniony do wyciągnięcia z nich wniosku, że "Stolica Apostolska jest zagranicznym suwerenem, mającym te same prawa i obowiązki, co państwo". Przysługujący jej immunitet jest zgodny z zasadami prawa międzynarodowego.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł