Abp Budzik o szczegółach rozmowy z papieżem. Czy pojawił się wątek pedofili w polskim Kościele?

Abp Budzik o szczegółach rozmowy z papieżem. Czy pojawił się wątek pedofili w polskim Kościele?
fot. episkopat.pl
rp.pl / radio lublin / ml

Kilka miesięcy temu media w Polsce spekulowały, że wizyta biskupów z Polski tylko z nazwy jest cyklicznym spotkaniem w Rzymie, a w rzeczywistości bliżej jej do "wezwania na dywanik" w związku z narastającym kryzysem pedofilii w polskim Kościele.

- Ten temat, który w mediach uchodził za temat główny, właściwie ze strony ani Ojca Świętego, ani ze strony kongregacji, w których się znajdowaliśmy - oprócz tego biura, które zajmuje się właśnie tym tematem dosłownie - nie był poruszany - powiedział abp Stanisław Budzik.

Polscy biskupi spotkali się z papieżem Franciszkiem w ramach wizyty "ad limina Apostolorum", czyli cyklicznego spotkania biskupów danego kraju z Ojcem Świętym. Na początku października do Rzymu przybyła pierwsza grupa biskupów, którzy w ramach wizyty odwiedzali watykańskie kongregacje oraz spotkali się z papieżem Franciszkiem. Do Rzymu polscy hierarchowie przylatują grupami, a każda z nich ma szanse osobiście spotkać się z papieżem.

Kilka miesięcy temu media w Polsce, w tym "Rzeczpospolita", która powoływała się na watykańskie źródła, spekulowały, że wizyta biskupów z Polski tylko z nazwy jest cyklicznym spotkaniem w Rzymie, a w rzeczywistości bliżej jej do "wezwania na dywanik" w związku z narastającym kryzysem pedofilii w polskim Kościele.

W rozmowie z radiem Lublin arcybiskup przekonywał, że temat pedofilii nie zdominował dyskusji z papieżem Franciszkiem, a sama wizyta jest normalnym procesem w którym biorą udział wszyscy biskupi (w przypadku Polski wizyta została opóźniona przez pandemię Covid-19).

DEON.PL POLECA

- Ten temat, który w mediach uchodził za temat główny, właściwie ze strony ani Ojca Świętego, ani ze strony kongregacji, w których się znajdowaliśmy - oprócz tego biura, które zajmuje się właśnie tym tematem dosłownie - nie był poruszany - odparł abp Budzik zapytany o przebieg rozmowy.

Arcybiskup podkreślił jednak, że polscy biskupi sami nawiązali do sprawy problemu pedofilii.

- Między innymi miałem okazję w imieniu naszej grupy, w imieniu polskiego Episkopatu, wręczyć Ojcu Świętemu taką małą książeczkę, w której są opisane wszystkie działania, jakie Episkopat Polski podejmuje od roku 2007, kiedy po raz pierwszy zostały przez Episkopat ustalone zasady postępowania w wypadkach pedofilii. I aż po Fundację Świętego Józefa, która istnieje od dwóch lat i której głównym zadaniem jest pomoc ofiarom pedofilii w Kościele, i także w innych środowiskach, pod patronatem świętego Józefa, który jest ulubionym świętym papieża Franciszka - tłumaczył hierarcha.

W kolejnych dniach z papieżem spotkają się kolejni polscy biskupi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Abp Budzik o szczegółach rozmowy z papieżem. Czy pojawił się wątek pedofili w polskim Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.