Dariusz Piórkowski SJ: Kościół jest w trakcie bolesnego oczyszczenia. To ewidentne

Dariusz Piórkowski SJ: Kościół jest w trakcie bolesnego oczyszczenia. To ewidentne
Dariusz Piórkowski SJ

"Kościół jest w trakcie bolesnego oczyszczenia. To ewidentne. Bardzo też zostanie osłabione zaufanie do liderów. Wszystko to jakoś przygniata" - pisze Dariusz Piórkowski SJ.

Druzgocące są doniesienia na temat niedawno zmarłego Jeana Vaniera, który miał przez lata wykorzystywać seksualnie kobiety, wykorzystując swój autorytet.

Bardzo mnie to zasmuciło. I to niestety nie pierwszy raz, kiedy założyciele współczesnych nam wspólnot i ruchów chrześcijańskich wiedli niejako "podwójne" życie. Macial Degollado, założyciel Legionistów Chrystusa: o. Thomas Philippe OP i jego brat, teraz jeszcze dołącza do nich założyciel Arki.

Niewątpliwie widać w tym ogromną ludzką słabość, cierpienie tych, którzy zostali skrzywdzeni. Wszystko to kładzie się cieniem na założone przez nich dzieła. Trzeba też otwarcie powiedzieć, że czuć w tym perfidne szatańskie działanie. Bo przecież tyle dobra działo się i dzieje przez te ruchy i wspólnoty.

Jak to się dzieje, że człowiek potrafi prowadzić dobre rzeczy, pisać mądrze i inspirująco, a równocześnie prowadzić niejako równoległe życie? Nie mam dobrej odpowiedzi. Ale z biegiem lat nie dziwię się, że Biblia mówi o sercu człowieka, o jego centrum, a nie o rozumie. Bardzo łatwo możemy się pomylić, sądząc tylko po tym, co ktoś pisze i mówi. Rozum może świetnie sobie radzić, wszystko usprawiedliwić, i to pobożnością najwyższych lotów, w oderwaniu od serca, od centrum człowieka. A serce jest otchłanią, w której ciemność też mieszka. Dlatego to serce musi się zmienić, a nie tylko sam rozum.

Ta seria skandali stawia też pytanie o to, jak dziś działa Bóg. Ewidentnie do życia powoływane są dobre dzieła, ale ich założyciele nierzadko nie lśnią nieskazitelnością. Czy zawsze tak było, że Bóg posługiwał się grzesznymi ludźmi? Więcej tu pytań niż odpowiedzi.

W końcu najbardziej intrygujące jest to połączenie władzy duchowej, autorytetu, religii z seksem. Czy wszystkiemu winien celibat? Nie sądzę. W podobny sposób wykorzystują kobiety i dzieci szefowie firm, telewizji (słynna afera z Rogerem Ailes, współtwórcą Fox News), chociaż bywali żonaci. Prawdopodobnie pokusa szatańska wślizguje się tam, gdzie człowiek ma poczucie pewnej władzy, znaczenia, autorytetu. Czuje pewną przewagę, czuje, że się mu ufa. Często za wszystkim kryje się też zmowa milczenia, konformizm, lęk przed odrzuceniem za donosicielstwo (w przypadku tych, którzy coś podejrzewają).

Kościół jest w trakcie bolesnego oczyszczenia. To ewidentne. Bardzo też zostanie osłabione zaufanie do liderów. Wszystko to jakoś przygniata.

***

Tekst ukazał się na profilu facebookowym Dariusza Piórkowskiego SJ:

 

Druzgocące są doniesienia na temat niedawno zmarłego Jeana Vaniera, który miał przez lata wykorzystywać seksualnie...

Opublikowany przez Dariusza Piórkowskiego SJ Sobota, 22 lutego 2020

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: Kościół jest w trakcie bolesnego oczyszczenia. To ewidentne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.