Nie pozwól, by świąteczne jedzenie trafiło do kosza. Przekaż je tym, którzy pomagają najuboższym

Nie pozwól, by świąteczne jedzenie trafiło do kosza. Przekaż je tym, którzy pomagają najuboższym
(fot. deposit photos)
kw

"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" i "Potrzebne resztki" to świetne akcje, które w Wielkim Poście idealnie trafiają w to, czym żyjemy jako katolicy. Podziel się i wesprzyj działania, które zapobiegają marnowaniu żywności.

Dane są przerażające - Polska jest niestety w czołówce państw marnujących żywność. Średnio marnujemy ok. 235 kg na osobę rocznie (9 milionów ton w skali kraju). Stawia nas to na piątym miejscu w Unii Europejskiej.

Co gorsza, nie dotyczy to tylko przeterminowanych produktów w supermarketach. Aż 42 proc. Polaków przyznaje, że wyrzuca zakupioną już żywność, a ponad 35 proc. robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, warzywa i owoce oraz wędliny.

Czekając na wprowadzenie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (ma ona nakładać na supermarkety konieczność zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi i przekazywanie im żywności na cele społeczne oraz wprowadzenie kar za marnowanie jedzenia), możemy włączyć się jednak we wsparcie świetnej akcji, która od kilku lat zapobiega marnowaniu się ton żywności wyrzucanej w okresie Świąt - "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi".

DEON.PL POLECA

- Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. - wspomina inicjatorka akcji, Maria Skołożyńska.

- Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie a ja pojechałam do Babci na Wielkanocne śniadanie. - dodaje Skołożyńska. - Jak tylko dojechałam do domu to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI O AKCJI "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" >>

Od tego czasu w akcję włączyły się setki osób oraz dziesiątki jadłodajni i jadłodzielni w całej Polsce.

W tym samym czasie w Krakowie ruszyła akcja "Potrzebne resztki" - specjalna zbiórka odbędzie się we wtorek i środę po świętach.

- Podczas tych świąt chcemy dowartościować resztki. Przede wszystkim tych głodnych, słabych, wykluczonych, bezdomnych, których przez to, że żyjemy w "kulturze odrzucenia", traktujemy jak "niepotrzebne resztki". Spotykamy się z nimi w Krakowie w każdą niedziele podczas Zupy na Plantach. Są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zerwać z "kulturą odrzucenia" i udowodnić, że "resztki są potrzebne". Chcemy spotkać się także w środę po świętach i tam, wspólnie, zjeść te "resztki", które zostaną nam po świętach - zaznaczają organizatorzy.

Jak dołączyć do akcji?

1. Zaplanuj swoje świąteczne zakupy. Przemyśl, na co masz ochotę i ile może zjeść Twoja rodzina. Kup tylko tyle, ile potrzebujecie.

2. Jeśli mimo to, zostaną wam jakieś "resztki", daj nam znać. Przynieś je we wtorek lub w środę do punktu zbiórki żywności. My te produkty przygotujemy i przekażemy osobom potrzebującym.

Akcja zbiórki żywności odbędzie się w poświąteczny wtorek i środę. Tutaj znajdziesz więcej informacji >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Nie pozwól, by świąteczne jedzenie trafiło do kosza. Przekaż je tym, którzy pomagają najuboższym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.