Nie żyje kard. Agostino Cacciavillan. Nominował go Jan Paweł II

Nie żyje kard. Agostino Cacciavillan. Nominował go Jan Paweł II
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

W Arzignano, w rejonie Vicenzy, w północno-wschodnich Włoszech zmarł dzisiaj w wieku 95 lat kardynał Agostino Cacciavillan, emerytowany przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) Purpurat mieszkał tam z licznym rodzeństwem.

Kim był kardynał Agostino Cacciavillan?

Przyszły kardynał urodził się 14 sierpnia 1926 w północnowłoskim miasteczku Novella di Valdagno na terenie diecezji Vicenza. Po nauce w seminarium w Vicenzy przyjął 26 czerwca 1949 święcenia kapłańskie, po czym pracował duszpastersko w swej diecezji. W latach 1957-59 kontynuował studia i pracował jako kapłan w Rzymie: na uniwersytetach papieskich - Gregoriańskim i Laterańskim oraz na państwowym. Był specjalistą w zakresie katolickiej nauki społecznej i prawa kanonicznego.

DEON.PL POLECAOdbył też studia w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich. Po jej ukończeniu wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i w latach 1960-68 pracował w nuncjaturach kolejno na Filipinach, w Hiszpanii i Portugalii. Po powrocie do Watykanu działał w latach 1969-74 w Sekretariacie Stanu m.in. jako kierownik Biura Informacji i Dokumentacji.

17 stycznia 1976 Paweł VI mianował go pronuncjuszem apostolskim w Kenii, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego; sakrę nowy hierarcha przyjął z rąk ówczesnego sekretarza stanu kard. Jeana Villota 28 lutego tegoż roku. Podczas pobytu w Kenii abp Cacciavillan był również stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy mających siedzibę w Nairobi instytucjach ONZ.

9 maja 1981 Jan Paweł II przeniósł go na podobne stanowisko do Indii, a 30 kwietnia 1985, po nawiązaniu przez Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych z Nepalem, został pierwszym pronuncjuszem w tym kraju (równolegle z placówką w Indiach). 13 czerwca 1990 Ojciec Święty mianował go pronuncjuszem apostolskim w Stanach Zjednoczonych, z czym łączy się także godność stałego obserwatora przy Organizacji Państw Amerykańskich i przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Światowym Stowarzyszeniu Prawników (obie te instytucje mają siedziby w Waszyngtonie).

Nominacja kard. Agostino Cacciavillan. Dokonał jej Jan Paweł II

5 listopada 1998 abp Cacciavillan powrócił do Watykanu, mianowany przez Ojca Świętego przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) Na konsystorzu 21 lutego 2001 św. Jan Paweł II mianował tego długoletniego dyplomatę i kurialistę kardynałem. 1 października 2002, po osiągnięciu wieku emerytalnego, kard. Cacciavillan ustąpił z zajmowanego stanowiska. Uczestniczył jednak w konklawe, które 19 kwietnia 2005 wybrało kard. Josepha Ratzingera jako Benedykta XVI na Stolicę Piotrową.

Po śmierci kardynała Agostino Cacciavillana Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, w tym 119 poniżej 80 roku życia – posiadających prawo udziału w ewentualnym konklawe.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi

Kto pilnuje papieskiego paszportu? Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu? Gdzie buddyści gorąco oklaskiwali papieża? Dlaczego pewna zbyt pochopnie wysłana do Europy Matka Boża musiała szybko zmienić w...

Skomentuj artykuł

Nie żyje kard. Agostino Cacciavillan. Nominował go Jan Paweł II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.