Nie żyje Stanisław Grygiel. Był przyjacielem i współpracownikiem Jana Pawła II

Nie żyje Stanisław Grygiel. Był przyjacielem i współpracownikiem Jana Pawła II
fot. mustafa almir mahmoud / Deposithotos
PAP / pk

W nocy w wieku 89 lat zmarł w Rzymie prof. Stanisław Grygiel, bliski przyjaciel i współpracownik św. Jana Pawła II - poinformowała w poniedziałek archidiecezja krakowska.

Przez całe życie związany był z Krakowem i z Małopolską. Spocznie na cmentarzu w rodzinnych Zembrzycach na południu województwa.

Msze św. pogrzebowe zostaną odprawione w Rzymie i Krakowie. Wkrótce poznamy szczegółowe informacje o pogrzebie.

W biogramie przekazanym przez archidiecezję krakowską czytamy, że Stanisław Grygiel był profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Urodził się w 1934 r. w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. Studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1956), a studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1961). Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie (1965). Kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła.

DEON.PL POLECA

W latach 1966-1967 był stypendystą w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie w Louvain w Belgii, a w latach 1962-1980 redaktorem katolickiego miesięcznika "Znak" i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Od 1980 r. wraz z małżonką Ludmiłą i dziećmi Moniką i Jakubem mieszkał w Rzymie, gdzie w 1981 r. założył Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II. Wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie. W latach 90. wykładał filozofię w Lugano w Szwajcarii.

Był również współzałożycielem i długoletnim dyrektorem kwartalnika "Il Nuovo Areopago". Uczestniczył w pracach dwóch synodów biskupów europejskich. Jest autorem licznych publikacji książkowych wydanych w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii i w w Stanach Zjednoczonych. Opublikował też wiele esejów i artykułów w kilku językach w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Azji. Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (European Academy of Sciences and Arts, Vienna-Salzburg), Akademii Filozoficznej w Argentynie i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Orderem św. Grzegorza (Watykan 2008) i Wielkim Krzyżem Zasługi Kawalerów Maltańskich z Gwiazdą (Rzym 2014). Otrzymał też nagrodę Totus Tuus (Warszawa 2021) i tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2021).

Żywo angażował się w rozwój inicjatyw związanych z tematyką rodzinną i małżeńską w rodzinnej archidiecezji krakowskiej. W ostatnich latach przyczynił się do zorganizowania i realizacji dwóch międzynarodowych kongresów dla małżeństwa i rodziny w Krakowie w latach 2018-2022.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje Stanisław Grygiel. Był przyjacielem i współpracownikiem Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.