Nie żyjemy w epoce zmian, ale zmiany epok!

Nie żyjemy w epoce zmian, ale zmiany epok!
Audiencja w Watykanie (19 X 22) - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / pzk

Papież Franciszek przyjął na audiencji około stu przedstawicieli włoskich mediów katolickich. Zwrócił uwagę na to, że potrzeba „planowania i wizji”, aby podążać za szybko zmieniającymi się procesami komunikacyjnymi, za mediami społecznościowymi, żeby nie stracić kontaktu „z nowymi pokoleniami”. „Spotkaj się, posłuchaj, a potem mów” – zachęca papież, dodając: bądźcie „świadkami i tkaczami komunii”.

Obecny czas dla Franciszka „nie jest po prostu epoką zmian, ale jest zmianą epok”. Media, zwłaszcza media społecznościowe zmieniają gwałtownie nasz sposób życia, odnoszenia się do siebie, przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Mają też niebagatelny wpływ na to, jak rozumiemy wiarę i jak nią żyjemy. Nie powinniśmy się bać ani wycofywać. Potrzeba, aby ludzie kościelnych mediów byli „ekspertami od zmian”.

Potrzeba wytyczać nowe drogi kontaktu z młodymi pokoleniami. Papież zwrócił uwagę, że „zmiana nie oznacza podążania za modą chwili, ale przemianę sposobu bycia i myślenia”.

Sposób postępowania ludzi mediów kościelnych wg Franciszka to tryptyk: „spotkanie, słuchanie i mówienie”. To jest „dynamika, która leży u podstaw całej dobrej komunikacji”. Najpierw spotkanie z drugim, bo bez niego nie ma komunikacji. By było spotkanie musi być szczerość. Ze szczerości rodzi się słuchanie. Dopiero po wysłuchaniu drugiego przychodzi słowo, które może stać się przepowiadaniem. „Spotkaj się, posłuchaj, a potem mów” – zachęca papież. W komunikacji trzeba koncentrować się na ludziach jako podmiotach, „rzeczownikach” – jak ich nazywał papież. Jesteśmy w kulturze, która popadła w „przymiotnikowość”, nie traktuje ludzi podmiotowo.

DEON.PL POLECA

Ostatnim elementem, na który zwrócił uwagę Papież, jest droga synodalna. „Obyście byli w swoim codziennym zaangażowaniu świadkami i tkaczami komunii” – życzył zebranym. Powierzył ich wstawiennictwu św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i pracowników mediów, oraz bł. Carlo Acutisa, „który pokazuje nam, jak ważne jest bycie kreatywnym i pomysłowym w świecie komunikacji cyfrowej”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Światowa polityka. Wielkie skandale. Potężni influencerzy.

Impulsywnie, bez doradców, nie zawsze na trzeźwo. Tak za pomocą twittera komunikują się dziś ze światem władcy atomowych imperiów, politycy i dziennikarze. Do poważnego międzynarodowego kryzysu może doprowadzić jeden...

Skomentuj artykuł

Nie żyjemy w epoce zmian, ale zmiany epok!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.