Niepełnosprawni podopieczni L'Arche dowiedzieli się bolesnej prawdy o Vanierze

Niepełnosprawni podopieczni L'Arche dowiedzieli się bolesnej prawdy o Vanierze
(fot. Fundacja L'ARCHE)
Crux / kk

Dla niepełnosprawnych dorosłych, którzy stanowią trzon wspólnoty L’Arche, wiadomość o tym, że jej założyciel Jean Vanier wykorzystywał seksualnie kobiety, była szczególnie bolesna.

Gałąź wspólnoty z Toronto zorganizowała dla nich specjalne spotkanie, podczas którego zostali poinformowani o smutnej prawdzie.

„To było złe – on był złym człowiekiem, który robił coś złego by skrzywdzić ludzi, a to nie jest w porządku” – relacjonuje głosy podopiecznych John Guido, koordynator kanadyjskiej wspólnoty. Wielu z nich doznało przemocy czy form wykorzystywania we własnych domach lub innych instytucjach. Pokój odnaleźli dopiero we wspólnocie.

Jednak takie spotkanie było potrzebne. „To było ogromnie wzmacniające” – podkreśla Guido. „Każdy mógł z odwagą powiedzieć o tej bolesnej prawdzie, wiedząc że zostanie wysłuchany, będzie szanowany. Bardzo to nas poruszyło” – dodaje.

Wspólnota w Toronto powstała w 1969 roku i jest pierwszą, która pojawiła się poza Francją. Jej liderzy chcieli przygotować swoich podopiecznych do trudnej wiadomości o przeszłości założyciela ruchu, ale gdy tylko ukazał się raport przygotowany przez Międzynarodową Federację Wspólnoty L’Arche, Kanadyjczycy zadecydowali, że trzeba zdecydowanie zareagować.

DEON.PL POLECA

„Nie staraliśmy się lukrować prawdy, która została podana szczerze, w wielu formach dostosowanych do słuchaczy, tak by zrozumieli jej powagę” – wyjaśnia koordynator z Toronto.

Przejmująca wiadomość o przeszłości Jeana Vaniera, oskarżonego o molestowanie sześciu kobiet w latach 1970-2005 obiegła media po publikacji raportu 22 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Kobiecość – siła, która zmienia świat

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej...

Skomentuj artykuł

Niepełnosprawni podopieczni L'Arche dowiedzieli się bolesnej prawdy o Vanierze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.