Niewidzialni ludzie. Papież przypomina o trosce wobec najbardziej pokrzywdzonych

Niewidzialni ludzie. Papież przypomina o trosce wobec najbardziej pokrzywdzonych
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI/dm

Papież Franciszek przypomniał o konieczności obrony praw ludzi, których społeczeństwo traktuje jak niewidzialnych. Chodzi m.in. o migrantów i więźniów, którym odbiera się nawet prawo do godności imienia i traktuje wyłącznie jako liczby, najczęściej dokumentujące kolejne tragedie.

Wskazuje na to Mauro De Palma, który jest jednym z trzech Gwarantów Praw Osób Zatrzymanych lub Pozbawionych Wolności we Włoszech, którzy przez Ojca Świętego zostali przyjęci na prywatnej audiencji.

- Papież przypomniał nam o prawie każdego człowieka do posiadania imienia i nie bycia traktowanym jedynie jako „liczby bez twarzy” - powiedział Radiu Watykańskiemu De Palma.

- Była to bardzo wszechstronna rozmowa. Jako gwaranci zajmujemy się, co najmniej czterema sektorami: karnym, dotyczącym więziennictwa; kwestią migrantów, w tym ośrodkami pomocy i centrami przymusowej repatriacji; a także domami opieki dla osób w podeszłym wieku i ośrodkami dla niepełnosprawnych. Wszystkie te kwestie leżą bardzo na sercu Ojcu Świętemu i jest nimi żywotnie zainteresowany - powiedział papieskiej rozgłośni Mauro De Palma.

- Muszę przyznać, że początkowe zakłopotanie i wzruszenie wywołane osobistą rozmową z Franciszkiem szybko zostaje przezwyciężone przez fakt, że nie są to dla niego obojętne tematy, ale sprawy, w które zna i w które wkłada całe swoje zaangażowanie. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że doskonale pamięta swoje wizyty w więzieniach i ośrodkach opieki, wspominał konkretnych ludzi i sytuacje. Powiedziałbym, że był to bardzo satysfakcjonujący dialog - powiedział papieskiej rozgłośni Mauro De Palma - dodał.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Niewidzialni ludzie. Papież przypomina o trosce wobec najbardziej pokrzywdzonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.