Nigeria. Terroryści porwali 3 kleryków z seminarium duchownego w Kadunie

Nigeria. Terroryści porwali 3 kleryków z seminarium duchownego w Kadunie
(Fot. pl.depositphotos.com)
Czwartek, 08:49
KAI/dm

11 października uzbrojeni napastnicy weszli na teren katolickiego Wyższego Seminarium Duchownego w mieście Fayat w stanie Kaduna i porwali stamtąd 3 kleryków, raniąc 6 innych. Przewieziono ich do szpitala, a ich stan zdrowia lekarze określają jako stabilny. Wg policji i władz uczelni terroryści zaatakowali grupę alumnów, gdy jedli tam kolację.

- Uzbrojona grupa wdarła się do kafeterii, otoczyła kleryków i uprowadziła pięciu z nich. Dwóch później zwolnili, ale zabrali ze sobą 3 innych - oświadczył rzecznik Kościoła w tym mieście ks. Joseph Hayab.

Z kolei rzecznik miejscowej policji Mohammad Jalige w rozmowie z amerykańską agencją AP potwierdził atak, dodając, że „wysłano już oddziały policyjne, które patrolują pobliskie tereny w celu uwolnienia porwanych kleryków”.

Wyższe Seminarium Duchowne pw. Chrystusa Króla znajduje się na terenie Instytutu św. Alberta Wielkiego w mieście Fayat w środkowonigeryjskim stanie Kaduna. Do kapłaństwa przygotowuje się tam 320 alumnów. Ich naukę finansują częściowo organizacje katolickie z Wielkiej Brytanii.

Wg papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) trzej porwani seminarzyści byli słuchaczami IV kursu teologii i należą do Zgromadzeń: Apostołów Miłości Bożej oraz Małych Synów Eucharystii. W chwili ataku w placówce było ponad 130 alumnów, a także rektor i personel.

Dyrektor wykonawczy PKwP dr Thomas Heine-Geldern nazwał „porwanie młodych niewinnych seminarzystów kolejnym odrażającym czynem”. Odwołał się „do sumień porywaczy”, apelując o uwolnienie uprowadzonych.

- Prosimy również ludzi dobrej woli, aby włączyli się w nasze modlitwy za tych trzech kleryków, o jak najszybsze ich uwolnienie całych i zdrowych - oświadczył dyrektor. Wezwał ponadto „wspólnotę międzynarodową, aby nie odwracała spojrzenia od okrucieństw, dziejących się codziennie, które powodują wielkie cierpienia chrześcijan wskutek zbrodni popełnianych przez Boko Haram, przez Fulanów [koczowników islamskich] i z powodu aktów bandytyzmu w całym kraju”.

Ks. Emmanuel Okolo, kanclerz kurii diecezji Kafanchan, która zarządza seminarium, poprosił wiernych o „modlitwę o rychły powrót do zdrowia [rannych] i jak najszybsze zwolnienie naszych porwanych braci”. Wezwał tych, „którzy dobrze nas kochają, aby zaniechali wymierzania sprawiedliwości we własnym zakresie” i zapewnił, że „użyjemy wszelkich uprawnionych środków, aby doprowadzić do ich szybkiego uwolnienia”.

W Kadunie, podobnie jak w wielu innych stanach w środkowej i północno-zachodniej Nigerii, od kilku lat mnożą się zbrojne napady, zwłaszcza ze strony muzułmańskich terrorystów z organizacji Boko Haram, która dąży do utworzenia tam i w okolicznych innych krajach Państwa Islamskiego Afryki Zachodniej.

Dwa tygodnie temu zamordowali oni w jednej z tamtejszych wiosek 50 wieśniaków-chrześcijan, w większości kobiety i dzieci. W tydzień po tym ataku miejscowy kapłan, chcący zachować anonimowość, powiedział agencji Światowa Solidarność Chrześcijańska (Christian Solidarity Worldwide), że bandyci nie mieli litości, strzelali do wszystkich, którzy byli w zasięgu ich wzroku.

Według AP „nigeryjskie siły bezpieczeństwa są już «na granicy wyczerpania (overstretched)», prowadząc trwającą od 10 lat wojnę z Boko Haram. W zeszłym tygodniu wojsko rozpoczęło jednak nowe operacje, mające na celu przywrócenie pokoju w różnych «punktach zapalnych» w tym kraju”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nigeria. Terroryści porwali 3 kleryków z seminarium duchownego w Kadunie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.