Kard. Tagle: na drodze synodalnej dajmy się zainspirować św. Józefowi

Kard. Tagle: na drodze synodalnej dajmy się zainspirować św. Józefowi
Fot. Maskacjusz TV / Youtube
KAI / kb

"Nie tylko ojcowie, ale każdy ochrzczony może brać ze św. Józefa przykład. Powinniśmy się od niego uczyć uważności na głos Boga, szczególnie w chwilach życiowych prób, czy wówczas, gdy Boży plan nie jest dla nas jasny" - mówi kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Święty Józef jest postacią, która może zainspirować Kościół na drodze procesu synodalnego zainicjowanego przez papieża Franciszka. W nawiązaniu do trwającego obecnie Roku św. Józefa i Synodu Biskupów nt. synodalności wskazuje na to prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Kard. Luis Antonio Tagle wyznaje Radiu Watykańskiemu, że osobiście ma ogromną cześć do Opiekuna Jezusa i stara się od niego uczyć „pozostawania w cieniu” i „umiejętności zmiany drogi” pod Bożym natchnieniem.

Św. Józef przykładem dla wszystkich

„Nie tylko ojcowie, ale każdy ochrzczony może brać ze św. Józefa przykład. Powinniśmy się od niego uczyć uważności na głos Boga, szczególnie w chwilach życiowych prób, czy wówczas, gdy Boży plan nie jest dla nas jasny” – mówi kard. Tagle. Podkreśla też wyjątkową aktualność papieskiego listu „Patris corde”, który jest dla niego wielką inspiracją.

„Jest w nim wiele ważnych myśli. Bardzo osobiście doceniam to, że przedstawia św. Józefa jako człowieka, który akceptuje rzeczywistość. Akceptacja rzeczywistości nie oznacza bierności czy bycia jedynie tolerancyjnymi wobec czegoś. On akceptuje rzeczywistość taką jaka jest, żyje tą rzeczywistością – mówi kard. Tagle. – I kiedy akceptuje tę rzeczywistość, widzi to, co Bóg chce, aby uczynił, by ją zmienić. Czasami pokusą jest dla nas to, że nie akceptujemy rzeczywistości. Żyjemy w przeszłości, którą wyidealizowaliśmy. Albo żyjemy w utopii, która jeszcze nie istnieje. I dlatego nie wiemy, jak realnie zmieniać teraźniejszość. Św. Józef, jak czytamy w «Patris corde», zaakceptował rzeczywistość i w tej akceptacji usłyszał słowo Boże i zadziałał z odwagą, aby przemienić rzeczywistość. Proces synodalny jest dla nas zaproszeniem do wspólnej drogi. Ukazuje nam ją właśnie św. Józef. On przeszedł niebezpieczne drogi z Maryją i Jezusem, kierowany przez anioła Bożego. Jest to droga, która oznacza bliskość, ochronę, wzięcie troski. Miejmy nadzieję, że podczas procesu synodalnego uda nam się rozwinąć tę zdolność kochania Jezusa i umiłowania Kościoła”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: na drodze synodalnej dajmy się zainspirować św. Józefowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.