Noc Konfesjonałów 2025. W ponad 100 kościołach spowiedź do północy lub rana

W Wielkim Tygodniu w całej Polsce odbędzie się 15. edycja Nocy Konfesjonałów. W ponad 100 kościołach księża będą spowiadać aż do północy, a nawet do rana. Akcja przebiega pod hasłem „Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu” i ma umożliwić zabieganym wiernym przygotowanie się do świąt przez sakrament pokuty i pojednania.
Nocne spowiedzi w całej Polsce
Akcja „Noc Konfesjonałów” powstała z myślą o osobach, które nie mogą przystąpić do spowiedzi w tradycyjnych godzinach. W Wielkim Tygodniu – szczególnie w Wielki Piątek – w wielu świątyniach kapłani będą służyć sakramentem pokuty nawet do świtu. W tym roku do inicjatywy przystąpiło już ponad 100 kościołów z 37 diecezji w Polsce – poinformował PAP koordynator akcji, ks. Grzegorz Adamski. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z diecezji sosnowieckiej i szczecińsko-kamieńskiej oraz miast takich jak Lublin, Sosnowiec i Wrocław.
Warszawa: spowiedź nawet w trzech językach
W stolicy z okazji Nocy Konfesjonałów spowiedź w nocnych godzinach będzie możliwa m.in. w parafiach:
-
św. Alojzego Orione (ul. Lindleya),
-
św. Rity z Cascii (ul. Żupnicza),
-
sanktuarium św. Andrzeja Boboli (Mokotów),
-
Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny (ul. Żytnia),
-
bł. Edmunda Bojanowskiego (ul. Kokosowa),
-
NMP Matki Miłosierdzia (ul. Św. Bonifacego).
W parafii św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Rzymowskiego będzie możliwość spowiedzi w języku angielskim, włoskim i francuskim.
„Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu”
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu”. Jak podkreśla ks. prof. Adamski, akcja ma przypominać, że istotą świąt Zmartwychwstania nie są symbole, lecz duchowa odnowa.
- Wielkanoc to nie kurczaczek, ale moje osobiste zmartwychwstanie z grzechu. W sakramencie pokuty pozwalamy Bogu zniszczyć nasze grzechy, uleczyć nasze serca i objąć nas swoją miłością - tłumaczy duchowny.
Spowiedź z aplikacją i rachunkiem sumienia w formie audiobooka
Na potrzeby akcji przygotowano także darmową aplikację mobilną „Noc Konfesjonałów”, która zawiera m.in.:
-
interaktywną mapę z lokalizacjami kościołów biorących udział w wydarzeniu,
-
rachunek sumienia w formie audiobooka,
-
materiały duchowe i modlitewnik.
15 lat Nocy Konfesjonałów
Pomysł narodził się w 2010 roku. Wtedy w akcji wzięły udział zaledwie dwie parafie. Dziś to ogólnopolska inicjatywa, która każdego roku przyciąga tysiące wiernych. Rekord padł w 2018 roku – spowiedzi do późnej nocy odbyły się wówczas w 139 kościołach.
Skomentuj artykuł