Noce Świętych zamiast nocy duchów

11 lat temu
KAI / drr

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko będzie głównym „bohaterem” Nocy Świętych, która już po raz szósty odbędzie się w Gnieźnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Podobne spotkania zorganizowane zostaną także w kilku innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podobnie jak w roku ubiegłym gnieźnieńska Noc Świętych odbędzie się 31 października wieczorem w kościele garnizonowym. Czuwanie rozpocznie się tradycyjnie procesją z relikwiami świętych i błogosławionych, w której podążać będą także „żywe” ikony wyniesionych na ołtarze, czyli młodzi ludzie ubrani w stroje z epoki i z atrybutami poszczególnych świętych. Zaplanowano także prezentację multimedialną o bł. ks. Jerzym Popiełuszce oraz homilię, którą wygłosi ks. kan. Zenon Rubach, który miał okazję poznać kapelana „Solidarności”.

W dalszej części spotkania młodzież będzie uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, a po odśpiewaniu Koronki do Miłosierdzia Bożego wyruszy w procesji na gnieźnieński Rynek, gdzie wspólnie z franciszkanami będzie się modlić w intencji miasta. Spotkanie zakończy się w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie z uczestnikami Nocy Świętych spotka się abp Józef Kowalczyk i gdzie zaplanowano koncert ewangelizacyjny. Udział w spotkaniu zapowiedział także bp Wojciech Polak.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko będzie również patronem Nocy Świętych w Wągrowcu. Czuwanie rozpocznie się procesją z relikwiami świętych, które przywiezione zostaną z okolicznych parafii. Zaplanowano także I Nieszpory ku czci Wszystkich Świętych, po których młodzież przejdzie na cmentarz starofarny, gdzie odczytany zostanie fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Całość zakończymy odśpiewanie hymnu Te Deum.

Noc Świętych odbędzie się także w kościele św. Wawrzyńca w Słupcy. Czuwaniu patronować będzie św. Wincenty a’Paulo, który – jak mówią organizatorzy – jako pierwszy w Europie uczył rozumnej charytatywności. Podobnie jak w Gnieźnie, w spotkaniu wezmą udział przybyłe z całej okolicy „żywe” ikony świętych patronów oraz ich relikwie. W pierwszej części spotkania zaplanowano Apel Maryjny oraz etiudę teatralną o św. Wincentym a’Paulo przygotowaną przez siostry szarytki.

W drugiej części będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, po którym obecni odśpiewają Nieszpory i przy wtórze Litanii do Wszystkich Świętych wyruszą na plac Wolności, gdzie wysłuchają m.in. fragmentu Apokalipsy, „Alleluja” Handela oraz orędzia Burmistrza Słupcy.

Po raz drugi Noc Świętych zorganizowana zostanie również w Pobiedziskach. W ubiegłym roku młodzież poznawała bliżej tzw. „Poznańską piątkę”, czyli pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. W tym roku bohaterką spotkania będzie kobieta – błogosławiona Chiara „Luce” Badano. Jej beatyfikacja odbyła się 25 września w Rzymie w obecności 25 tysięcy osób z 57 krajów świata. Jest ona pierwszą błogosławioną wywodzącą się z Ruchu Focolari. „Luce” umarła w 1990 r. na raka kości. Miała zaledwie 19 lat.

Noc Świętych od trzech lat organizowana jest także w Inowrocławiu. W tym roku spotkaniu przyświecać będzie hasło „Ze świętymi do Jezusa”. Czuwanie rozpocznie się w kościele św. Mikołaja, a jego „gościem specjalnym” będzie św. Franciszek z Asyżu, którego postać i życie przybliży zaproszony na spotkanie franciszkanin z Pakości. Następnie młodzież ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych przejdzie na Plac Klasztorny należący niegdyś do dawnego klasztoru i kościoła oo. Franciszkanów. W procesji niesione będą relikwie świętych i błogosławionych z inowrocławskich kościołów. Noc Świętych zakończy Eucharystia w kościele Świętego Krzyża.

Na pierwsze spotkanie do gnieźnieńskiego kościoła Świętej Trójcy przyjechali młodzi ludzie z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy przywieźli z sobą relikwie świętych przechowywane w ich kościołach parafialnych. Rok później formułę rozbudowano i do wieczornego czuwania dołączyła procesja z relikwiami świętych, która podążając do katedry zatrzymała się na gnieźnieńskim Rynku. Z czasem Noc Świętych zaczęto organizować w innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej. Pomysł przyjął się także w innych polskich diecezjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noce Świętych zamiast nocy duchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.