Noce Świętych zamiast nocy duchów

9 lat temu
KAI / drr

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko będzie głównym „bohaterem” Nocy Świętych, która już po raz szósty odbędzie się w Gnieźnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Podobne spotkania zorganizowane zostaną także w kilku innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podobnie jak w roku ubiegłym gnieźnieńska Noc Świętych odbędzie się 31 października wieczorem w kościele garnizonowym. Czuwanie rozpocznie się tradycyjnie procesją z relikwiami świętych i błogosławionych, w której podążać będą także „żywe” ikony wyniesionych na ołtarze, czyli młodzi ludzie ubrani w stroje z epoki i z atrybutami poszczególnych świętych. Zaplanowano także prezentację multimedialną o bł. ks. Jerzym Popiełuszce oraz homilię, którą wygłosi ks. kan. Zenon Rubach, który miał okazję poznać kapelana „Solidarności”.

W dalszej części spotkania młodzież będzie uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, a po odśpiewaniu Koronki do Miłosierdzia Bożego wyruszy w procesji na gnieźnieński Rynek, gdzie wspólnie z franciszkanami będzie się modlić w intencji miasta. Spotkanie zakończy się w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie z uczestnikami Nocy Świętych spotka się abp Józef Kowalczyk i gdzie zaplanowano koncert ewangelizacyjny. Udział w spotkaniu zapowiedział także bp Wojciech Polak.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko będzie również patronem Nocy Świętych w Wągrowcu. Czuwanie rozpocznie się procesją z relikwiami świętych, które przywiezione zostaną z okolicznych parafii. Zaplanowano także I Nieszpory ku czci Wszystkich Świętych, po których młodzież przejdzie na cmentarz starofarny, gdzie odczytany zostanie fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Całość zakończymy odśpiewanie hymnu Te Deum.

Noc Świętych odbędzie się także w kościele św. Wawrzyńca w Słupcy. Czuwaniu patronować będzie św. Wincenty a’Paulo, który – jak mówią organizatorzy – jako pierwszy w Europie uczył rozumnej charytatywności. Podobnie jak w Gnieźnie, w spotkaniu wezmą udział przybyłe z całej okolicy „żywe” ikony świętych patronów oraz ich relikwie. W pierwszej części spotkania zaplanowano Apel Maryjny oraz etiudę teatralną o św. Wincentym a’Paulo przygotowaną przez siostry szarytki.

W drugiej części będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, po którym obecni odśpiewają Nieszpory i przy wtórze Litanii do Wszystkich Świętych wyruszą na plac Wolności, gdzie wysłuchają m.in. fragmentu Apokalipsy, „Alleluja” Handela oraz orędzia Burmistrza Słupcy.

Po raz drugi Noc Świętych zorganizowana zostanie również w Pobiedziskach. W ubiegłym roku młodzież poznawała bliżej tzw. „Poznańską piątkę”, czyli pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. W tym roku bohaterką spotkania będzie kobieta – błogosławiona Chiara „Luce” Badano. Jej beatyfikacja odbyła się 25 września w Rzymie w obecności 25 tysięcy osób z 57 krajów świata. Jest ona pierwszą błogosławioną wywodzącą się z Ruchu Focolari. „Luce” umarła w 1990 r. na raka kości. Miała zaledwie 19 lat.

Noc Świętych od trzech lat organizowana jest także w Inowrocławiu. W tym roku spotkaniu przyświecać będzie hasło „Ze świętymi do Jezusa”. Czuwanie rozpocznie się w kościele św. Mikołaja, a jego „gościem specjalnym” będzie św. Franciszek z Asyżu, którego postać i życie przybliży zaproszony na spotkanie franciszkanin z Pakości. Następnie młodzież ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych przejdzie na Plac Klasztorny należący niegdyś do dawnego klasztoru i kościoła oo. Franciszkanów. W procesji niesione będą relikwie świętych i błogosławionych z inowrocławskich kościołów. Noc Świętych zakończy Eucharystia w kościele Świętego Krzyża.

Na pierwsze spotkanie do gnieźnieńskiego kościoła Świętej Trójcy przyjechali młodzi ludzie z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy przywieźli z sobą relikwie świętych przechowywane w ich kościołach parafialnych. Rok później formułę rozbudowano i do wieczornego czuwania dołączyła procesja z relikwiami świętych, która podążając do katedry zatrzymała się na gnieźnieńskim Rynku. Z czasem Noc Świętych zaczęto organizować w innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej. Pomysł przyjął się także w innych polskich diecezjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noce Świętych zamiast nocy duchów
Komentarze (4)
OR
o. Remigiusz OFM
28 października 2010, 15:59
Tyska Noc Świętych:  - http://tychyofm.pl/wtymmiesiacu.php?&id=71 - http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/629098,noc-swietych-czyli-halloween-u-tyskich-franciszkanow,id,t.html
S
struś
26 października 2010, 17:52
Czy w waszych świątyniach jest ogrzewanie? U nas bardzo zimno, nie da się wysiedzieć nocy.
Bogusław Płoszajczak
Bogusław Płoszajczak
26 października 2010, 17:31
Może znów cmentarze będą miejscem zadumy a nie "wyścigu budowniczych nagrobków"? Sprawy ponadczasowe przeciw komercjalizacji. Pozostaje życzyć powodzenia lub lepiej Błogosławieństwa Bożego!
SC
Sławek Cedro
26 października 2010, 13:48
Zapraszamy na Noc Świętych do Kaplicy Akademickiej 31.10.2010 na godz. 20.00 do Kielc

Skomentuj artykuł

Noce Świętych zamiast nocy duchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.