Nowi święci. Papież Franciszek niebawem oficjalne ogłosi ich nazwiska

Nowi święci. Papież Franciszek niebawem oficjalne ogłosi ich nazwiska
Papież Franciszek (fot. Claudio Peri/ANSA/EPA/PAP)
vaticannews.va/mk

Na najbliższym konsystorzu papież Franciszek ogłosi świętymi holenderskiego karmelitę Tytusa Brandsmę oraz dwie zakonnice - Francuzkę s. Marie Rivier i Włoszkę s. Marię od Jezusa.

Papież Franciszek będzie przewodniczył 4 marca br. zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu dla kanonizacji trojga błogosławionych. Są nimi: Holender Tytus Brandsma, męczennik, kapłan z zakonu karmelitów, Francuzka, Maria Rivier, założycielka zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz Włoszka, Maria od Jezusa, założycielka zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes.

Krzysztof Ołdakowski SJ w serwisie Vatican News przedstawia sylwetki przyszłych świętych.

Tytus Brandsma bezkompromisowo przeciwstawiał się hitleryzmowi. Ostrzegał przed zagrożeniami narodowego socjalizmu, który nazywał „pogańską ideologią” oraz „czarną zarazą”. Ostro potępiał prześladowanie chrześcijan oraz Żydów, za co od holenderskich sympatyków nazizmu był określany jako komunista i przyjaciel Żydów. W styczniu 1942 roku został aresztowany w swoim klasztorze w Nijmegen, ponieważ reżim uważał go za „niebezpiecznego wroga sprawy narodowo-socjalistycznej”. Był przetrzymywany w różnych więzieniach, a ostatnim z nich był obóz koncentracyjny w Dachau, gdzie po długich cierpieniach został zamordowany śmiertelnym zastrzykiem 26 lipca 1942 roku. O. Brandsmę wyniósł na ołtarze w roku 1985 papież Jan Paweł II.

Siostra Anna-Maria Rivier podczas rewolucji francuskiej potajemnie organizowała niedzielne zgromadzenia wiernych. W czasie, gdy zamykane były wszystkie klasztory, ona otworzyła swój. 21 listopada 1796 roku, w święto Ofiarowania Maryi w Świątyni, Maria i jej cztery towarzyszki poświęciły się Bogu. Dla nowego zgromadzenia najważniejsze było chrześcijańskie wychowanie młodzieży. W 1814 roku otworzyła swój pierwszy sierociniec. W chwili jej śmieci, 3 lutego 1838 roku istniało już 141 domów jej zgromadzenia, w których przebywało ponad 350 sióstr. Została beatyfikowana w Rzymie przez Jana Pawła II 23 maja 1982 roku.

Siostra Maria od Jezusa, czyli Karolina Concetta Angela Santocanale urodziła się w 1852 roku w Palermo. W 1887 roku przyjęła habit tercjarki kapucyńskiej i imię siostra Maria od Jezusa. Celem założonego przez nią zgromadzenia było religijne oraz ogólne kształcenie dzieci oraz pomoc ubogim i chorym, także poprzez odwiedzanie ich w domach. Nazywano ją popularnie „księdzem Bosko w spódnicy”. Matka Maria od Jezusa Santocanale zmarła w 1923 roku w Cinisi, w archidiecezji Monreale, a została beatyfikowana 12 czerwca 2016 roku przez papieża Franciszka.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
 • Cierpliwi
 • Energiczni
 • Łagodni
 • Nieustraszeni
 • Pogodni
 • Prości
 • Roztropni
 • Ufni
 • Wytrwali
 • Żarliwi
 • Znani i mniej znani

Nie nadzwyczajne zdolności czy silna wola, lecz przyjęcie Bożej łaski doprowadziło ich do chwały ołtarzy. Proponują teraz, by pójść w ich...

Skomentuj artykuł

Nowi święci. Papież Franciszek niebawem oficjalne ogłosi ich nazwiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.