Nowy odcinek szlaku św. Jakuba w Głogowie. Otworzył go nuncjusz apostolski

Nowy odcinek szlaku św. Jakuba w Głogowie. Otworzył go nuncjusz apostolski
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Abp Salvatore Pennacchio nuncjusz apostolski w Polsce otworzył i poświęcił nową odnogę szlaku św. Jakuba w Głogowie. Uroczystość odbyła się w zabytkowym kościele pw. Bożego Ciała.

Nuncjusza apostolskiego przed głogowskim ratuszem powitał prezydent miasta - Rafael Rokaszewicz. Dalsze uroczystości odbyły się w kościele pw. Bożego Ciała.

- Spotykamy się dziś, w tej świątyni, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia utworzonego w bieżącym roku odcinka Szlaku św. Jakuba (Głogów - Stare Miasto) oraz poświęcenia i oddania do użytku nowego, miejskiego oznakowania tej drogi - mówił na wstępie Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Następnie historię głogowskiej świątyni przybliżył głogowski dziekan i miejscowy proboszcz ks. Stanisław Brasse. - Po II wojnie światowej przez kilkanaście lat, praktycznie do 1960 roku, stał pusty bez sklepienia i rosły w nim drzewa. Dopiero w latach 60-tych wielkim zrywem ludzi ten kościół odbudowano - mówił ks. Brasse.

Szlak św. Jakuba przechodzi przez centrum Głogowa

Radości z otwarcia alternatywnego szlaku nie krył również prezydent Głogowa z odnowionego szlaku i wyznaczenia alternatywnej trasy. - Dziś mamy płyty kamienne, które będą w Głogowie wyznaczać szlak pielgrzymom. Tak zostały oznaczone i szlak główny i alternatywny, który przechodzi przez Stare Miasto, gdzie można podziwiać wkład wielu pokoleń głogowian w odbudowę starówki i jej zabytków - mówił Rafael Rokaszewicz.

DEON.PL POLECA

Na zakończenie bp Tadeusz Lityński podziękował zaangażowanym w realizację odnowienia istniejącego już szlaku i utworzenie nowej drogi: parafianom, władzom Głogowa, głogowskiemu muzeum i KGHM. - Wyrażam nadzieję, że dla pielgrzymów, głogowian, a nawet przypadkowych turystów, te tablice będą okazją do refleksji i modlitwy. A nawet może motywacja, aby skierować się na jakubową drogę prowadzącą do Chrystusa - zauważył biskup.

Na zakończenie nuncjusz pobłogosławił zebranych, a wcześniej poświęcił kamienne tablice, które będą prowadzić pielgrzymów. Jedna z nich zostanie wmurowana w elewację kościoła pw. Bożego Ciała.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanna Maria Stefaniak

Historia i legenda, które wzajemnie się przenikają

Szlak świętego Jakuba, na długo zapomniany, dziś przeżywa swój renesans. Jego tysiącletnia historia to źródło wielu barwnych opowieści. Autorka Hanna Maria Stefaniak, korzystając wyłącznie z hiszpańskich, nieznanych w...

Skomentuj artykuł

Nowy odcinek szlaku św. Jakuba w Głogowie. Otworzył go nuncjusz apostolski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.