Nowy sekretarz papieża został wyświęcony zaledwie pięć lat temu. Kim jest ten kapłan?

Nowy sekretarz papieża został wyświęcony zaledwie pięć lat temu. Kim jest ten kapłan?
Papież Franciszek ma nowego sekretarza. Został nim ks. Daniel Pellizzon (fot. Grzegorz Galazka)
KAI / tk

Kim jest ks. Daniel Pellizzon, nowy sekretarz papieża Franciszka? To 40-letni argentyński duchowny, który został wyświęcony na kapłana zaledwie przed pięcioma laty. O jego nominacji poinformowała wczoraj archidiecezja Buenos Aires. Zastąpi on Urugwajczyka, ks. Gonzalo Aemiliusa, a swoje obowiązki obejmie w sierpniu.

Kim jest nowy sekretarz papieża Franciszka?

Daniel Pellizzon, który urodził się w stolicy Argentyny 24 stycznia 1983 roku, współpracował z przyszłym papieżem w 2011 i 2012 roku, gdy kard. Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires, przy organizacji jego osobistego archiwum.

DEON.PL POLECA
Przez wiele lat Pellizzon był diakonem, zaś święcenia kapłańskie przyjął 3 listopada 2018 roku. Przez pięć lat był wikariuszem parafialnym, najpierw w sanktuarium św. Kajetana w dzielnicy Liniers, a od marca br. w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w sąsiedniej dzielnicy Flores, z której pochodzi Franciszek.

Wcześniej sekretarzami papieża Franciszka byli: w latach 2013-2014 prał. Alfred Xuereb z Malty, obecnie nuncjusz apostolski apostolski w Korei i Mongolii; w latach 2013-2020 prał. Fabián Pedacchio z Argentyny, który pracuje w Kongregacji ds. Biskupów; w latach 2014-2020 prał. Yoannis Lahzi Gaid z Egiptu, obecnie zasiadający we władzach Wysokiego Komitetu ds. Międzyludzkiego Braterstwa; a w latach 2020-2023 ks. Gonzalo Aemilius z Urugwaju. Od 2020 roku funkcję jednego z dwóch papieskich sekretarzy pełni 44-letni obecnie ks. Fabio Salerno z Włoch.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Nowy sekretarz papieża został wyświęcony zaledwie pięć lat temu. Kim jest ten kapłan?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.