Nuncjatura Apostolska: bp Józef Guzdek nowym arcybiskupem metropolitą białostockim

Nuncjatura Apostolska: bp Józef Guzdek nowym  arcybiskupem metropolitą białostockim
Fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / Youtube
KAI / kb

Bp Józef Guzdek został nowym arcybiskupem metropolitą białostockim - ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Poprzedni metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda objął arcybiskupstwo gdańskie.

Publikujemy treść Komunikatu

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek

mianował arcybiskupem metropolitą białostockim dotychczasowego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Warszawa, 16 lipca 2021 roku.

+ Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Kim jest abp Józef Guzdek

Józef Guzdek urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez cztery lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje: kierownika Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, dyrektora Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, a następnie rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dewizą jego posługiwania są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem).

4 grudnia 2010 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie odbył 19 grudnia 2010 r.

1 sierpnia 2015 r. został mianowany na stopień generała brygady.

Źródło: KAI / kb

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi
39,99 zł

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o...

Skomentuj artykuł

Nuncjatura Apostolska: bp Józef Guzdek nowym arcybiskupem metropolitą białostockim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.