O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów

O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów
Fot. Global Georgetown / YouTube.com
KAI / tk

O. Timothy Radcliffe wskazał na znaczenie zbliżającego się zgromadzenia synodalnego w Watykanie dla autorytetu Kościoła. Były generał zakonu dominikanów prowadzi rekolekcje przed Synodem Biskupów na temat synodalności, który papież Franciszek zainauguruje jutro w Rzymie.

W swoich uwagach dominikanin podkreślił równy autorytet wszystkich uczestniczących mężczyzn i kobiet. Po raz pierwszy niekonsekrowani katolicy również będą mieli prawo głosu na Synodzie.

O. Radcliffe przypomniał, że autorytet jest wielowymiarowy i wzajemnie się wzmacnia. - Żadna owocna rozmowa nie może się odbyć bez uznania, że każdy mówi z autorytetem - podkreślił dominikanin i ostrzegł przed rywalizacją między świeckimi i biskupami, konserwatystami i postępowcami.

- Cały świat, w tym Kościół, cierpi z powodu kryzysu autorytetu. Jednak świat tęskni za głosem, który mówi z autorytetem o sensie życia. Niebezpieczne głosy grożą wypełnieniem próżni - powiedział o. Radcliffe i dodał: „Kościół może odzyskać autorytet tylko wtedy, gdy poruszy ludzi. Bez radości nikt z nas nie ma autorytetu. W nieszczęśliwego chrześcijanina się nie wierzy!"

Dominikanin zwrócił uwagę, że gdyby uczestnicy Synodu wyszli poza konkurujące ze sobą formy egzystencji, mogliby przemawiać do ludzi z autorytetem. Podobnie, gdyby byli uczciwi wobec samych siebie, ponieważ prawda zawsze ma autorytet. Dokument roboczy zgromadzenia synodalnego wymienia wyzwania dla Kościoła, obawy katolików na całym świecie. O. Radcliffe wezwał uczestników do stawienia czoła tym wyzwaniom, aby być wiarygodnym.

Uczestnicy Synodu Biskupów z całego świata, wysłani przez Kościoły lokalne i mianowani przez papieża, spotykają się od weekendu w domu formacyjnym w Sacrofano na północ od Rzymu na rekolekcjach. Prowadzą je o. Radcliffe i włoska benedyktynka matka Ignazia Angelini.

Jutro, po Mszy św. inauguracyjnej na placu św. Piotra, rozpocznie czterotygodniową fazę roboczą XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego tematem są słowa „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Po raz pierwszy Synod obejmuje trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.