Obraz sprzed kilkuset lat zaczął pękać. Czeka go konserwacja

Obraz sprzed kilkuset lat zaczął pękać. Czeka go konserwacja
Fot. Radosław Sobik Fotografia Wnętrz / Youtube
PAP/kb

W najbliższym czasie ma zostać przeprowadzone zabezpieczenie lica obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie.

To reakcja na niepokojące zmiany dostrzeżone na wizerunku - podała diecezja bielsko-żywiecka.

„Na cennym obrazie z przełomu XV i XVI w. zauważono ostatnio niepokojące zmiany w obrębie podobrazia i widoczne pęknięcie w miejscu łączenia desek” – zakomunikowały w poniedziałek służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Diecezjalny konserwator zabytków ks. dr Szymon Tracz zwołał specjalistyczną komisję. Jej członkowie ustalili, że „w wyniku dużych zmian wilgotnościowych drewniane podobrazie zaczęło pracować, czego efektem jest widoczne pęknięcie w miejscu łączenia jego desek”.

Zauważalne są także niepokojące pęcherze i nieznaczne odspojenia warstwy malarskiej oraz złoceń, które wymagają natychmiastowej interwencji konserwatorskiej.

Ks. Tracz wyjaśnił, że czynnikami, które miały niekorzystny wpływ na obraz, były m.in. „duża wilgotność powietrza z racji zmian pogodowych, centralne ogrzewanie powodujące gwałtowne wysuszanie, co wpływa na pracę drewna, ale także przestarzała metalowa kapsuła ognioodporna, w której obraz jest umieszczony w ołtarzu”. „Stąd też przed nami staje wiele poważnych zadań, które będą generować spore koszty finansowe” – dodał.

Duchowny zapowiedział działania konserwatorskie. „Do tego czasu na pewno musimy zrezygnować z ozdabiania postaci Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus sukienkami wotywnymi. Trzeba także na nowo opracować sposób mocowania koron, gdyż dotychczasowe ich umieszczenie na szklanej tafli przed licem obrazu także nie jest sprzyjające” – podkreślił.

Zaznaczył, że konieczne będzie wykonanie nowoczesnego zabezpieczenia obrazu w ołtarzu oraz przeprowadzenie konserwacji całej nastawy ołtarzowej. Jest ona w bardzo złym stanie. Drewnianą konstrukcję naruszyły drewnojady oraz proces pudrowania drewna. „Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż jest to jeden z największych ołtarzy barokowych, jaki znajduje się w diecezji bielsko-żywieckiej” – zauważył.

Wizerunek Madonny z Dzieciątkiem Jezus, obecny od blisko 380 lat w sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie, przechodził gruntowną renowację sześć lat temu. Jest w typie tzw. Hodegetrii krakowskiej. Powstał na przełomie XV i XVI w. w pracowni Mistrza Rodziny Marii w Krakowie. Namalowany został temperą na podobraziu z drewna lipowego.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w połowie XVII w. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za opiekunkę Żywiecczyzny. 18 lipca 1965 r. odbyła się koronacja obrazu. Dokonali jej prymas kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Źródło: PAP / kbw

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Pozwól nadziei rozkwitnąć na nowo

Kanapa, stół, okno z widokiem na niebo – to od jakiegoś czasu cały nasz świat. Wśród czterech ścian zatęskniliśmy za zwykłą codziennością i wypiciem kawy z dawno niewidzianym bliskim. Wielu...

Skomentuj artykuł

Obraz sprzed kilkuset lat zaczął pękać. Czeka go konserwacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.