Kilka tysięcy wiernych na nabożeństwie fatimskim w Rychwałdzie
Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło 13 lipca w nabożeństwie fatimskim w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej - Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie koło Żywca.
Uroczystościom, w których udział wzięli między innymi członkowie Rycerstwa Niepokalanej z terenu Śląska i Małopolski, przewodniczył bp Piotr Greger. Duchowny wezwał, by naśladując nazareńskie posłuszeństwo Maryi, uczyć się chodzenia drogami wiary.
5 pięknych modlitw, które Maryja objawiła w Fatimie >>
Analizując Łukaszowy opis zwiastowania, biskup w homilii zwrócił uwagę, jak Maryja reaguje na przedstawiony jej przez archanioła Gabriela Boży plan zbawienia. Podkreślił przy tym, że Maryja nie jest tylko biernym odbiorcą Gabrielowego przesłania. "Komentatorzy tego wydarzenia zawsze widzieli w słowach i postawie Maryi aktywne wyrażenie swojej woli, a nie tylko bierne, bezduszne poddanie. Pomimo początkowego lęku i zmieszania, Maryja zdecydowała się powiedzieć Bogu 'tak'! Jednocząc swoją wolę z Bożym planem, stała się doskonałym wzorem wiary żywej" - zaznaczył kaznodzieja.
Uroczystości zakończyła procesja maryjna ze świecami oraz apel maryjny i uroczyste zasłonięcie wizerunku. W konfesjonałach wokół sanktuarium w Rychwałdzie kapłani pełnili posługę miłosierdzia. Przed Mszą św. odczytano intencje, jakie pątnicy przynieśli do tronu Pani Ziemi Żywieckiej.Wśród pielgrzymów dominowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej z terenu Śląska i Małopolski. Modlili się m.in. diecezjalny asystent tego stowarzyszenia o. Arkadiusz Bąk OFMConv oraz prowincjalny asystent o. Piotr Cuber OFMConv, księża diecezjalni, franciszkanie oraz kapłani i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Wszystkich powitał kustosz sanktuarium w Rychwałdzie o. Bogdan Kocańda OFMConv.
Rzeczy, których nie wiedziałeś o objawieniach w Fatimie >>
Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu.
Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.
Skomentuj artykuł