Odnaleziono nieznany dotąd film z kard. Wyszyńskim i abp. Karolem Wojtyłą

Odnaleziono nieznany dotąd film z kard. Wyszyńskim i abp. Karolem Wojtyłą
(fot. http://muzeumjp2.pl/bohaterowie-muzeum/)
PAP / kk

Odnalazł się nieznany film z koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej w 1965 r. Uroczystościom przewodniczyli prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski abp Karol Wojtyła - podali we wtorek franciszkanie z rychwałdzkiego sanktuarium.

Rzecznik sanktuarium Adam Karbowski poinformował, że autorem filmu jest sercanin ks. Adam Włoch. "Podczas porządków odnalazł się film, o którym zapomniano. Księża Sercanie przekazali go do Rychwałdu" - wyjaśnił.

Niespełna 25-minutowy obraz jest niemy, ale za to w kolorze. Franciszkanie umieścili go w Internecie. Publikujemy go poniżej:

DEON.PL POLECA

"Film zaprezentowaliśmy już podczas rekolekcji. Zrobił duże wrażenie zwłaszcza na starszych wiernych. Wielu z nich rozpoznało na nim siebie lub swoich bliskich" - powiedział Karbowski.

Papież podpisał dekret. Od teraz kard. Wyszyńskiemu przysługuje tytuł: Czcigodny Sługa Boży >>

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku namalowany został na początku XVI w. według reguł końcowego okresu sztuki bizantyjskiej. To dzieło nieznanego artysty. Ukazuje na złotym tle Maryję Pannę, okrytą do połowy płaszczem okalającym twarz i spiętym bogatą rozetą, spod której wyłaniają się fragmenty sukni. Dziecię, ubrane w sukienkę, spoczywa na lewej ręce Matki i z lekko podniesioną głową spogląda w jej twarz. Lewą rękę opiera na książce, a prawą błogosławi. Prawa ręka Maryi wskazuje na syna.

Odnaleziono nieznany dotąd film z kard. Wyszyńskim i abp. Karolem Wojtyłą - zdjęcie w treści artykułu

Matka Boża Rychwałdzka (fot. Gaj777 (Fotopolska.eu) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej był własnością magnackiej rodziny Grudzińskich z Wielkopolski. W 1640 r. Katarzyna Komorowska wyszła za starostę średzkiego Piotra Samuela Grudzińskiego. Z jego posiadłości przywiozła obraz Matki Bożej i umieściła go w kaplicy zamku. W 1644 r. podarowała go kościołowi w Rychwałdzie. Od początku ikonę otaczał kult. Miał związek z licznymi cudami przypisywanymi wstawiennictwu Madonny z Rychwałdu. Powszechnie uważano ją też za patronkę Ziemi Żywieckiej. Sto lat później rozpoczęto budowę nowego kościoła.

Cudowne uzdrowienie Prymasa Tysiąclecia >>

Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus koronowali 18 lipca 1965 r. prymas kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Odnaleziono nieznany dotąd film z kard. Wyszyńskim i abp. Karolem Wojtyłą - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. http://fundacja.wyszynskiprymas.pl/)

Sercanin ks. Włoch jest pasjonatem fotografii i filmu. Na stronie internetowej zgromadzenia wspominał, że w latach 60. XX w., gdy pracował w seminarium w Stadnikach, zajmował się realizacją filmów.

"Dorobiłem się zawodowej kamery Pentaflex produkcji NRD z kompletem obiektywów. (…) Młodzi filmowcy studiujący w filmowej akademii w Łodzi wprowadzali mnie w tajniki filmowe. Po pewnym czasie mogłem z całą swobodą posługiwać się kamerą. Pracowałem z nią przeszło 10 lat. Przepłynęło przez nią 40 tys. m taśmy filmowej. Utrwalałem na filmach czarno białych kronikę z życia seminaryjnego, a w kolorach kręciłem w kilku sanktuariach maryjnych koronacje obrazów Matki Bożej" - wspominał ks. Włoch

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego to katolicki instytut zakonny założony pod koniec lat 70. XIX w. we Francji. Sercanie przybyli do Polski w 1928 r., natomiast prowincja zakonna została utworzona w 1947 r. Obecnie liczy prawie trzystu zakonników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Odnaleziono nieznany dotąd film z kard. Wyszyńskim i abp. Karolem Wojtyłą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.