Od 20 marca odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

Od 20 marca odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej
(fot. wikimedia.org / Ludwig Schneider / CC BY-SA 3.0
KAI / ml

Sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz "wypędzenia przekupniów" rozpoczną w niedzielę 20 marca pasyjne obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium maryjno-pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski.

W Wielki Piątek w procesji przejdą po kalwaryjskich Dróżkach rzesze pątników.
Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę, 23 marca. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza". W Wielki Czwartek, po porannej Eucharystii, nastąpi poświęcenie "Wieczerzy Pańskiej" - opłatków podobnych do wigilijnych. Pielgrzymi zabiorą je do domów i przekażą swoim bliskim. 
Popołudniowe uroczystości rozpoczną się od tzw. Mandatum, czyli obrzędu umywania nóg apostołom. Zgodnie z tradycją, aktu tego dokona kustosz sanktuarium. Tego dnia dróżkami kalwaryjskimi przejdzie procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza, w którą wplecione zostaną sceny Misterium Męki Pańskiej. 
Wierni zobaczą między innymi udramatyzowane sceny ewangeliczne: pożegnanie z apostołami, pożegnanie z Matką, modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, pojmanie Jezusa oraz sąd wieczorny u Annasza i Kajfasza, a także zaparcie się św. Piotra.
Rano w Wielki Piątek, 25 marca, procesja wyruszy od Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja. Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń.
W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji rezurekcyjnej i Mszy św. będzie przewodniczyć bp Jan Szkodoń.
Kalwaryjscy bernardyni informują media, że prośby o akredytację, po wypełnieniu formularzy, należy - wraz z aktualnym zdjęciem - przesyłać na adres info@kalwaria.eu do dnia 16 marca. Na stronie sanktuarium dostępne są też formularze wniosków o akredytację prasową.
Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika, w której znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, oraz prawie 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z kilku obiektów z Małopolski - obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od 20 marca odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.