Otwarcie pierwszego synodu diecezji elbląskiej

(fot. Gazeta Olsztyńska / youtube.com)
KAI / pk

Uroczystą Mszą św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp Wojciecha Ziemby, rozpoczął prace pierwszy synod diecezji elbląskiej.

Drugą cześć uroczystości stanowiła sesja plenarna w sali Ratusza Staromiejskiego użyczonej przez władze miasta, w której udział wzięli wezwani na synod zgodnie z przepisami prawa kanonicznego. Grono ojców i matek synodalnych stanowi 170 osób świeckich, życia konsekrowanego i duchownych. W gronie wezwanych na synod znalazły się 23 kobiety. Osoby świeckie reprezentują różne grupy zawodowe, m.in. szkolnictwo, służba zdrowia oraz stowarzyszenia, grupy, wspólnoty i ruchy religijne.

Na początku Mszy św., sprawowanej według formularza "za zgromadzonych na synodzie", zebranych powitał biskup elbląski Jacek Jezierski. W wygłoszonym kazaniu abp Ziemba przypomniał, że synod jest wyrazem odpowiedzialności za Kościół. Nawiązał też do słów Jana Pawła II, opisujących synod diecezjalny jako zgromadzenie, "w którym przeplatają się ze sobą tradycja i współczesność". Kaznodzieja odwołał się również do historii i przypomniał, że dawne synody pomezańskie, chełmińskie i warmińskie odnosiły się do wspólnot religijnych i miejsc, które obecnie znajdują się w diecezji elbląskiej.

Uroczystą sesję plenarną w Ratuszu Staromiejskim poprowadził ks. prof. dr hab. Stefan Ewertowski - sekretarz generalny synodu. Wykład wprowadzający w prace synodalne wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak z UKSW. Przypominał w nim, że: "Kościół nie jest nasz, ale jest Boży", oraz że w Kościele jako Ciele Chrystusa otrzymujemy słowo, sakrament i nowe życie. Kościół jest więc przedmiotem wyznania naszej wiary. Prof. Seweryniak przypomniał też, że niektórzy z ojców soboru w Chalcedonie mieli świadomość, iż soboru/synodu nie można przeżywać na sposób arystotelika, ale na sposób rybaka, tzn. że synod nie jest kongresem naukowym lecz zgromadzeniem osób, ożywianych troską o Kościół, właściwą apostołom. Synod nie jest również parlamentem lokalnym, ale czasem intensywnego słuchania głosu Ducha Świętego, który mówi do Kościoła, znajdującego się nieustannie w drodze.

DEON.PL POLECA

Po wykładzie głos zabrał prezydent Elbląga Witold Wróblewski i przewodniczący rady miasta Marek Pruszak. Pismo okolicznościowe nadesłał starosta elbląski Maciej Romanowski. W imieniu ekumenicznych obserwatorów zgromadzenie synodalne pozdrowił pastor Kościoła Zielonoświątkowego prof. dr hab. Wojciech Gajewski. Oprawę muzyczną Mszy św. oraz sesji plenarnej przygotował chór "Lutnia" z Malborka pod dyrekcją pani Bożeny Belcarz. Logo synodu, zaprojektowane przez artystę plastyka Marka Omieczyńskiego ze Sztumu, przedstawia symboliczne skrzyżowanie dróg.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Otwarcie pierwszego synodu diecezji elbląskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.