Pandemia nie powstrzymała handlu bronią

Pandemia nie powstrzymała handlu bronią
(Fot. pl.depositphotos.com)
Vaticannews/dm

Pandemia nie powstrzymała handlu bronią na świecie. Wg raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych od 2015 roku mamy do czynienia ze stałym wzrostem uzbrojenia na świecie. Czterdzieści jeden ze stu największych firm działających w tej branży to firmy amerykańskie.

Chociaż pandemia spowodowała skurczenie się światowej gospodarki o 3 proc., to największe firmy sektora wojskowego i obronnego zwiększyły swoje obroty w minionym roku, osiągając rekordowy poziom 470 mld euro przychodów.

W ostatnim roku sprzedaż broni wzrosła o ponad półtora procenta.

Głównymi beneficjentami tego wzrostu byli amerykańscy giganci na rynku broni - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Sztokholmu.

Papież sprzeciwia się handlowi bronią.

- Niestety, papież Franciszek jest jedynym autorytetem na poziomie międzynarodowym, który jasno i wielokrotnie potępiał produkcję i handel bronią, wyraźnie wiążąc dostawy broni z nasilaniem się konfliktów i wzrostem liczby uchodźców przybywających na wybrzeża Europy, gdzie znajdują - jak to określił - „mury strachu” - powiedział papieskiej rozgłośni Maurizio Simoncelli, zajmujący się badaniami nad rozbrojeniem.

- Papież również na Lesbos, przemawiając do migrantów, przypomniał, jak strach przed drugim człowiekiem jest wpajany opinii publicznej, a zjawiska takie jak wyzysk ubogich czy handel bronią mają wspólne podstawy - mówi i dodaje: Uważam, że słowa Franciszka docierają do zwykłych obywateli, którzy dzięki nim przestają popierać handel bronią. W tym znaczeniu wierzę, że działania Papieża są fundamentalne, ponieważ jego słowa budzą sumienia.

Vaticannews/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Pandemia nie powstrzymała handlu bronią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.