Panele na dachu starej bazyliki w Gdańsku. Konserwator krzyknął: Jezus Maria!

Panele na dachu starej bazyliki w Gdańsku. Konserwator krzyknął: Jezus Maria!
Proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku bez zgody konserwatora zabytków zainstalował na dachu świątyni panele fotowoltaiczne (fot. depositphotos.com / Twitter.com)
polsatnews.pl / tk

Z inicjatywy proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku na dachu świątyni zainstalowano panele fotowoltaiczne. Ta decyzja nie spodobała się mieszkańcom, którzy złożyli zawiadomienie do wojewódzkiego konserwatora zabytków. To z kolei wywołało u niego przerażenie.

Panele fotowoltaiczne na dachu bazyliki

Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki w rozmowie z portalem "Zawsze Pomorze" przyznał, że nie zapytał konserwatora o zgodę na zainstalowanie paneli. - Podejmując taką decyzję kierowałem się zachętą papieża Franciszka do bardziej ekologicznego stylu życia i czerpania z dobrodziejstw natury wyrażoną w encyklice 'Laudato si' – tłumaczył kapłan.

DEON.PL POLECA
Jak się okazuje, panele przeszkadzają mieszkańcom ul. Stolarskiej, którzy twierdzą, że widać "ciemną taflę wyraźnie odcinającą się od czerwonej dachówki nad trzecią, północną nawą kościoła". Ks. Kowalski zaczął zastanawiać się nad przesunięciem paneli tak, aby nie zaburzały widoku gdańszczanom. - To nie powinno być bardzo trudne, bo montowane są na aluminiowych szynach – zauważył.

Konserwator nie dał zgody na panele

Instalacja przeszkadza nie tylko mieszkańcom, ale także pomorskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków Igorowi Storzkowi. Zapytany przez portal "Zawsze Pomorze" o panele na dachu bazyliki św. Brygidy, miał krzyknąć: "Fotowoltaika na dachu św. Brygidy? Jezus, Maria!".

Konserwator stwierdził, że to "nieporozumienie" oraz że nie podpisywał zgody na instalację. "Według Strzoka przeniesienie paneli wciąż niewiele zmieni, bo nawet ukryte dla zwiedzających z ziemi, będą widoczne dla turystów na wieżach widokowych" – podaje polsatnews.com

- Wszyscy obywatele są jednakowi wobec prawa, nie może tak być, że jednym wolno, a innym nie – powiedział Storzek.

Źródło: polsatnews.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Panele na dachu starej bazyliki w Gdańsku. Konserwator krzyknął: Jezus Maria!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.