Papieski dyplomata: po Brexicie Unia straciła część swej historii

Papieski dyplomata: po Brexicie Unia straciła część swej historii
fot. Christian Lue / Unsplash
KAI / pk

Trzeba mieć nadzieję na powrót Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej i znaleźć sposób na to, by wszystkie europejskie narody czuły się dobrze przyjęte w Unii - uważa wieloletni nuncjusz apostolski przy tej instytucji.

Abp Alain Lebaupin podkreśla, że dramat Brexitu nie polega jedynie na tym, że Wielka Brytania odeszła z Unii. Wraz z Brexitem straciliśmy również cześć naszej europejskiej historii, której będzie nam brakować.

Francuski arcybiskup był przedstawicielem Papieża w Brukseli przez ostatnich 8 lat, do listopada ubiegłego roku. W obszernym wywiadzie dla agencji ACI podkreśla, że Unia Europejska wciąż jest w stanie budowy. Muszą do niej przystąpić kolejne kraje, a tym czasem w ostatnich dniach doświadczyliśmy bolesnej separacji. Dlatego ważne jest, by w Unii nie dbać jedynie o wzrost liczebny, lecz o stworzenie warunków, które sprzyjałyby rozwojowi ideałów europejskich w każdym kraju członkowskim. Po Brexicie jesteśmy jak rodzina, od której odseparowała się jedna osoba. Jest to bolesny rozłam, ale zawsze jest nadzieja na powrót" - dodaje abp Lebaupin.

Jego zdaniem proces integracji europejskiej jest dziś drogą pod górkę. Dlatego trzeba być ostrożnym, zabiegając, by wszyscy wytrwali w tej drodze. Projekt europejski nie może dzielić, lecz musi łączyć - dodaje papieski dyplomata.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

Papieski dyplomata: po Brexicie Unia straciła część swej historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.