Papież apeluje o pokój w Ziemi Świętej

Papież apeluje o pokój w Ziemi Świętej
(Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
KAI/vaticannews.va/dm

Dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? - pytał papież Franciszek odnosząc się do trwającego w Ziemi Świętej konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Po odmówieniu modlitwy „Regina caeli” z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie, Ojciec Święty zaapelował „w imię Boga” o zaprzestanie przemocy oraz wejście na drogę dialogu i przebaczenia.

Franciszek wyznał, że z największym niepokojem śledzi „gwałtowne starcia zbrojne między Strefą Gazy i Izraelem”, które grożą przerodzeniem się w „spiralę śmierci i zniszczenia”.

DEON.PL POLECA
Zginęło już wielu niewinnych ludzi, w tym również dzieci, co jest „straszne i nieakceptowalne”. Ich śmierć jest - według papieża - znakiem tego, że „nie chce się budować przyszłości, ale chce się niszczyć”.

Franciszek wskazał, że wzrost nienawiści i przemocy w wielu miastach Izraela jest „poważną raną dla braterstwa i pokojowego współżycia między obywatelami, którą trudno będzie zagoić, jeśli szybko nie rozpocznie się dialogu”.

- Pytam: dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? Naprawdę myślimy o zaprowadzeniu pokoju, niszcząc drugiego? W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równych w swych prawach, obowiązkach i godności oraz wezwał ich do wspólnego życia jako bracia, apeluję o uspokojenie, a do odpowiedzialnych - o powstrzymanie szczęku broni i chodzenie drogami pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej -powiedział papież.

Wezwał do nieustannej modlitwy o to, by „Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia, aby być cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, krok po kroku ucząc się wspólnej nadziei i współistnienia jako bracia”.

Poprosił o modlitwę za ofiary, szczególnie dzieci, za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju, po czym odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież apeluje o pokój w Ziemi Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.