Papież do nauczycieli: uważajcie na ideologiczną kolonizację, to zagłada!

Papież do nauczycieli: uważajcie na ideologiczną kolonizację, to zagłada!
Papież Franciszek (Fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / tk

- Kolonizacja ideologiczna niszczy człowieka, a w szkolnictwie prowadzi do zagłady – powiedział papież na audiencji dla Światowej Unii Nauczycieli Katolickich. Podkreślił, że choć pedagodzy muszą dotrzymywać kroku kulturze i posługiwać się aktualnym językiem, to jednak nie mogą ulegać ideologizacji.

Franciszek wskazał na ogromne znaczenie misji pracowników edukacji. Każdy z nich pozostawia po sobie ślad w życiu swych uczniów, dobry lub zły. Z własnego doświadczenia wiemy, jak ważne jest mieć dobrych nauczycieli i mądrych wychowawców – mówił papież.

DEON.PL POLECA- Obecność chrześcijańskich nauczycieli w świecie szkolnym ma fundamentalne znaczenie. Ważny jest też ich styl. Wychowawca chrześcijański jest bowiem powołany do bycia zarówno w pełni człowiekiem, jak i w pełni chrześcijaninem. Nie ma humanizmu bez chrześcijaństwa. Ale nie ma też chrześcijaństwa bez humanizmu.

- Wychowawca nie może być tylko uduchowiony i pozbawiony kontaktu ze światem. Musi być zakorzeniony w teraźniejszości, w swoim czasie, w swojej kulturze. Ważne jest, aby jego osobowość była bogata, otwarta, zdolna do nawiązania szczerych relacji z uczniami, do zrozumienia ich najgłębszych potrzeb, pytań, lęków, marzeń. I musi też świadczyć – przede wszystkim swoim życiem, ale także słowami – że wiara chrześcijańska obejmuje całego człowieka, że wnosi światło i prawdę w każdą sferę istnienia, niczego nie wykluczając, nie podcinając skrzydeł marzeniom młodych ludzi, nie zubażając ich aspiracji. W tradycji Kościoła wychowanie młodzieży miało bowiem zawsze za cel pełną formację osoby ludzkiej, a nie tylko przekazanie pewnych pojęć czy wiedzy, formację we wszystkich wymiarach człowieczeństwa - wskazał Franciszek.

Zauważył, że nauczyciele muszą dostosowywać swą pracę do nowych warunków, a także do zmian, które zachodzą w świecie i kolejnych pokoleniach uczniów. Mają przyjmować języki i formy kulturowe dostosowane do dzisiejszej młodzieży, ale nie mogą ulegać ideologiom.

- Ale jedną rzecz chciałbym podkreślić. Powiedziałem: języki dostosowane do dzisiejszych form kulturowych. Tak, lecz uważajcie na kolonizację ideologiczną. Bo jedna rzecz to dotrzymywanie kroku współczesnej kulturze, posługiwanie się aktualnym językiem, a czym innym jest uleganie ideologicznej kolonizacji. Proszę was, bądźcie ostrożni, abyście pomagali innym nauczycielom w rozróżnianiu, co jest nowością, która prowadzi do rozwoju człowieka, a co jest ideologizacją, kolonizacją ideologiczną. Dziś kolonizacje ideologiczne niszczą osobowość człowieka, a gdy przedostają się do edukacji, powodują zagładę - przestrzegł papież.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Papież do nauczycieli: uważajcie na ideologiczną kolonizację, to zagłada!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.