Papież do Słowaków: oby konsumpcja i zyski materialne nigdy nie zniszczyły waszej kultury

Papież do Słowaków: oby konsumpcja i zyski materialne nigdy nie zniszczyły waszej kultury
Fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
PAP / tk

Papież Franciszek podczas pielgrzymkowej wizyty w Bratysławie powiedział Słowakom, aby pielęgnowali braterskie postawy i uczucia. - Życzę wam, abyście nigdy nie pozwolili, żeby wasza tradycja została zepsuta przez powierzchowność konsumpcji i zysków materialnych – powiedział papież do Słowaków.

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego papież wygłosił przemówienie do 250 przedstawicieli władz kraju, organizacji społecznych, świata kultury, przedsiębiorców i korpusu dyplomatycznego.

Wcześniej odbyła się oficjalna ceremonia powitania Franciszka. Przed pochodzącym z XVIII wieku pałacem czekała na papieża prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Następnie przeszli do Złotej Sali na prywatną rozmowę.

Słowa papieża docierają do ludzi

Czaputova podkreśliła, że dla przyszłości chrześcijaństwa na Słowacji znaczenie ma sposób, w jaki papież przedstawia przekaz Ewangelii: „nie tylko jako 'dziedzictwo ojców', ale także jako sposób na przekształcenie naszej teraźniejszości i wskazanie na przyszłość”. - [Ten] sposób głoszenia Ewangelii i osobisty przykład moralny [papieża] docierają do ludzi daleko poza widzialnymi granicami Kościoła katolickiego - powiedziała. Jak dodała, Franciszek wzywa do "pokory, miłosierdzia i powszechnego braterstwa, do nowej kultury politycznej i nowej etyki w gospodarce”.

Zaznaczyła też, że papież w swoich encyklikach przestrzega przed największymi zagrożeniami naszych czasów - populizmem, narodowym egoizmem, fundamentalizmem i fanatyzmem - oraz sprzeciwia się "tym, którzy chcą wykorzystać religię do celów politycznych”.

DEON.PL POLECA

W przemówieniu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Franciszek podkreślił, zwracając się do reprezentantów władz i różnych dziedzin życia: - Przybyłem jako pielgrzym do młodego kraju o wielowiekowej historii, do ziemi głębokich korzeni leżącej w sercu Europy. Doprawdy, jestem w 'krainie środka', która widziała już tak wiele przemian.

- Aż po współczesność zdołaliście, pośród wielu prób, zintegrować się i wyodrębnić w sposób zasadniczo pokojowy - mówił papież. - 28 lat temu świat podziwiał bezkonfliktowe narodziny dwóch niepodległych państw - podkreślił, nawiązując do rozpadu Czechosłowacji.

Święci Cyryl i Metody wzorem pielęgnowania braterskich postaw i uczuć

- Potrzebujemy braterstwa, aby promować integrację, która jest coraz bardziej niezbędna. Jest ona pilnie potrzebna teraz, w czasie, gdy po wielu trudnych miesiącach pandemii nadchodzi wytęsknione ożywienie gospodarcze, któremu sprzyjają plany odbudowy Unii Europejskiej - mówił Franciszek. Przestrzegł przed uleganiem pośpiechowi i pokusie zysku, bo może to wywołać „przejściową euforię, która zamiast jednoczyć, dzieli”.

- Oby ten kraj w czasie, gdy na różnych frontach trwają walki o dominację, potwierdzał swoje przesłanie integrowania i pokoju, a Europa oby wyróżniała się solidarnością, która przekraczając jej granice, może na nowo wprowadzić ten kontynent do centrum historii - apelował.

Franciszek zachęcał Słowaków do pielęgnowania braterskich postaw i uczuć, a jako wzór podał Cyryla i Metodego. Jak zauważył, stałość ich wiary przekładała się na spontaniczną otwartość.

- Jest to dziedzictwo, do którego podjęcia jesteście wezwani, abyście i w obecnym czasie byli znakiem jedności - wskazał Franciszek. Położył nacisk na potrzebę gościnności, której słowiańskim wyrazem jest oferowanie gościom chleba i soli. Apelował o troskę o najsłabszych i o to, by nikt nie był piętnowany ani dyskryminowany.

- Trzeba starać się budować przyszłość, w której prawa będą stosowane jednakowo wobec wszystkich, w oparciu o sprawiedliwość, która nigdy nie jest na sprzedaż - oświadczył papież.

Franciszek: pośród lasów i szczytów, Bóg wydaje się bliższy

Mówił, że należy podjąć poważną walkę z korupcją, a „w pierwszej kolejności promować i upowszechnić praworządność”. - Życzę wam, abyście nigdy nie pozwolili, żeby aromatyczne smaki waszych najlepszych tradycji zostały zepsute przez powierzchowność konsumpcji i zysków materialnych ani przez kolonizację ideologiczną - powiedział papież Słowakom.

Nawiązując do lat komunizmu, podkreślił, że wiele uwięzionych znakomitych osobistości „pozostało wolnymi wewnętrznie i dało dobitne wzorce odwagi, konsekwencji i oporu wobec niesprawiedliwości, a przede wszystkim przebaczenia”.

Franciszek zwrócił też uwagę na piękno Tatr.

- Tam, pośród lasów i szczytów, które sięgają nieba, Bóg wydaje się bliższy, a stworzenie objawia się jako nietknięty dom, który na przestrzeni wieków gościł tak wiele pokoleń. Wasze góry łączą w jeden łańcuch różnorodne szczyty i krajobrazy, przekraczają granice kraju, by łączyć w pięknie różne narody - powiedział.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do Słowaków: oby konsumpcja i zyski materialne nigdy nie zniszczyły waszej kultury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.