Papież Franciszek dotarł do Lizbony na ŚDM. Jak spędzi najbliższe godziny?

Papież Franciszek dotarł do Lizbony na ŚDM. Jak spędzi najbliższe godziny?
Papież Franciszek dotarł do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Papież Franciszek przyleciał do Lizbony, gdzie weźmie udział w XXXVII Światowych Dniach Młodzieży. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów wylądował w bazie lotniczej Figo Maduro. Franciszka wita prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Papieska wizyta potrwa do niedzieli.

Papież Franciszek dotarł do Lizbony na ŚDM

Z bazy lotniczej papież pojedzie do Pałacu Belem, siedziby prezydenta na oficjalną ceremonię powitania i spotkanie z szefem państwa. Majestatyczny pałac w kolorze różowym został zbudowany w XVI wieku i był rezydencją monarchów Portugalii.

DEON.PL POLECANastępnie w nowoczesnym Centrum Kulturalnym Belem papież wygłosi pierwsze podczas tej wizyty przemówienie - do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego. Gmach ten został zbudowany na przełomie lat 80 i 90. minionego wieku jako siedziba portugalskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Od 2007 roku znajduje się tam znane na świecie muzeum sztuki współczesnej.

Po południu w siedzibie nuncjatury apostolskiej Franciszek spotka się z premierem Portugalii Antonio Luisem Santosem da Costą.

Na zakończenie dnia będzie przewodniczyć nieszporom z udziałem duchowieństwa, seminarzystów i pracowników duszpasterskich w stołecznym Klasztorze Hieronimitów. Papieża powita tam patriarcha Lizbony kardynał Manuel Clemente.

W 1983 roku ten wielki kompleks klasztorny, jedna z największych atrakcji turystycznych Lizbony, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Klasztor jest imponującym przykładem stylu manuelińskiego, z którego słynie Portugalia. Jego budowa zaczęła się w 1501 roku i skończyła sto lat później, a była w dużej części sfinansowana z zysków z handlu sprowadzanymi przyprawami. To na terenie tego kompleksu 13 grudnia 2007 roku został podpisany Traktat Lizboński Unii Europejskiej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek dotarł do Lizbony na ŚDM. Jak spędzi najbliższe godziny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.