Polska policja pomaga na ŚDM. Do Lizbony napływają tysiące Polaków

Polska policja pomaga na ŚDM. Do Lizbony napływają tysiące Polaków
Polacy są jedną z najliczniejszych grup na ŚDM (fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES)
PAP / tk

Tysiące pielgrzymów z Polski dotarły do Lizbony, w której rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Wsparcie portugalskim służbom udzielili funkcjonariusze policji z Polski, pomagający w związku z dużym napływem polskiej młodzieży.

Polska policja pomaga na ŚDM

Obecni podczas Światowych Dni Młodzieży policjanci wykonują swoje zadania na prośbę ambasady RP w Lizbonie. We wtorek byli oni obecni na lotnisku w portugalskiej stolicy, gdzie w gronie licznie przybywających do Lizbony pielgrzymów widoczni są Polacy.

DEON.PL POLECACzęść polskich grup od poniedziałku dociera także do aglomeracji Lizbony autokarami.

- To moje pierwsze ŚDM, podczas których chcę modlić się wspólnie z młodymi z innych państw świata, zobaczyć papieża Franciszka oraz zwiedzić Lizbonę. To moje główne motywacje do odwiedzenia stolicy Portugalii - powiedział kilkunastoletni Antoni, który w grupie przyjaciół dotarł we wtorek na ŚDM z Warszawy.

Z kolei trzydziestokilkuletni Maciej z Poznania podkreśla przede wszystkim duchowy wymiar Światowych Dni Młodzieży. Dla niego udział w tej imprezie to przede wszystkim „osobiste spotkanie z Bogiem w drugim człowieku”.

ŚDM to okazja, aby poznać i odkryć Kościół na nowo

- ŚDM to okazja, aby poznać i odkryć Kościół na nowo; Kościół, który choć targany jest różnymi problemami i skandalami jest także pełen nadziei, ufności i radości. Każdy z nas zmaga się z różnymi problemami, często towarzyszy temu zwątpienie i rezygnacja, brak wiary w to, że może być lepiej. Pandemia, wojna oraz kryzys gospodarczy to spotęgowały - powiedział poznański pielgrzym, dodając, że w takich realiach ŚDM stają się „promykiem nadziei”.

- Poczucie, że nie jest się samemu na świecie i że jest tak wielu młodych, którzy często różnią się od siebie w wielu kwestiach, ale chcą przeżywać wspólnie swoją wiarę, być ze sobą i dzielić się swoim doświadczeniem, daje nadzieję na lepsze jutro - dodał Maciej.

Polacy jedną z najliczniejszych grup na ŚDM

Polacy są jedną z najliczniejszych grup narodowościowych na ŚDM w Lizbonie, gdzie dotychczas przybyło ich około 25 tysięcy.

Na położonym w centrum portugalskiej stolicy stadionie im. 1 Maja (Estadio 1 de Maio) uruchomiono już punkt gromadzący pielgrzymów z Polski. Miejsce to pełni też rolę ośrodka informacyjnego dla osób zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi Polski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Polska policja pomaga na ŚDM. Do Lizbony napływają tysiące Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.