Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa. Hierarcha ma 58 lat

Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa. Hierarcha ma 58 lat
Fot. Jomarc Nicolai Cala / Unsplash
KAI / pk

Ojciec Święty mianował biskupa Josefa Nuzíka arcybiskupem metropolitą Ołomuńca w Republice Czeskiej, przenosząc go ze stolicy tytularnej Castra di Galba i z urzędu pomocniczego tej archidiecezji -poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Josef Nuzík urodził się 25 lipca 1966 r. w Stráni, w archidiecezji ołomunieckiej. Po odbyciu praktyki zawodowej i służby wojskowej studiował na Wydziale Teologii Katolickiej w Pradze z siedzibą w Litomĕřicach oraz na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1995 roku z rąk swego poprzednika abp Josefa Graubnera. Przez pierwszych dziesięć lat pracował w duszpasterstwie parafialnym. W latach 2005 -2009 był wicerektorem Seminarium Diecezjalnego w Ołomuńcu a w latach 2007-2009 był też delegatem biskupim ds. powołań kapłańskich. Od 2009 r. był kanonikiem Kapituły Metropolitalnej w Ołomuńcu i wikariuszem generalnym.

5 lipca 2017 r. został mianowany biskupem tytularnym Castra de Galba i biskupem pomocniczym Ołomuńca, otrzymując konsekrację biskupią 14 października, także z rąk abp. Graubnera. 4 lipca 2022 r. został wybrany administratorem diecezjalnym archidiecezji ołomunieckiej. Jego ingres do katedry św. Wacława planowany jest 13 kwietnia.

DEON.PL POLECA

Diecezja ołomuniecka została założona w 1063 r. za zgodą biskupa praskiego Šebira poprzez odłączenie się od diecezji praskiej i obejmowała całe terytorium margrabstwa morawskiego. Nawiązuje do misji ewangelizacyjnej św. Cyryla i Metodego. Na jej terenie, w Velehradzie znajduje się grób św. Metodego. W 1777 r. została podniesiona do rangi archidiecezji obejmującej morawską prowincją kościelną. Do tej metropolii należą obecnie także diecezja brneńska i ostrawsko-opawska. Gościła ona dwukrotnie św. Jana Pawła II w 1990 i w 1995 roku.

Archidiecezja ołomuniecka obejmuje obszar 10 018 kilometrów kwadratowych. Na jej terenie mieszka około 1,4 mln osób, z czego katolicy stanowią 54 proc. Jest tam 418 parafii i 320 kapłanów, w tym 91 zakonnych.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa. Hierarcha ma 58 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.