Papież Franciszek: nie marginalizujmy starszych

Papież Franciszek: nie marginalizujmy starszych
Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI / kb

„Hańba powinna spaść na tych, którzy wykorzystują słabość choroby i starości” – stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat starości Ojciec Święty odniósł się do modlitwy starca w psalmie 71 i poruszył kwestię trudnych doświadczeń tego okresu życia a także znaczenia dla ich godnego przeżywania wiary i nadziei.

Franciszek zauważył, że podeszły wiek związany jest z doświadczeniem ludzkiej słabości, kruchości i bezbronność. Starsi padają ofiarą opuszczenia, zwodzenia, uchylania się od odpowiedzialności i arogancji. Papież potępił oszukiwanie, czy zastraszanie osób starszych, w celu przywłaszczenia sobie ich mienia, czy zmuszenia do rezygnacji z przysługujących im praw. Zaznaczył, że nie jest to problem sporadycznych sytuacji kryzysowych, lecz cechą kultury odrzucenia zatruwającą świat, w którym żyjemy. „Jak to się dzieje, że współczesna cywilizacja, tak zaawansowana i sprawna, tak bardzo nie radzi sobie z chorobą i starością? I jak to się dzieje, że polityka, która tak bardzo angażuje się w wyznaczanie granic godnego przetrwania, jest jednocześnie nieczuła na godność pełnego miłości współżycia ze starcami i chorymi?” – pytał Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA
Papież o osobach starszych

Franciszek wskazał, że pomimo subiektywnego poczucia porażki życiowe osoby w podeszłym wieku są wezwane, by odkryć zaufanie do Boga. Przytoczył słowa św. Augustyna, który stwierdza, że „właśnie wtedy będzie w tobie Jego [Boga] moc, kiedy osłabnie twoja siła”. Jednocześnie zaznaczył, że hańba powinna spaść na tych, którzy wykorzystują słabość choroby i starości. Natomiast modlitwa odnawia w sercu osoby starszej obietnicę Bożej wierności i błogosławieństwa. „Osoba starsza odkrywa na nowo modlitwę i daje świadectwo jej mocy” – podkreślił papież. Wskazał, że „osoby starsze, ze względu na swoją słabość mogą uczyć tych, którzy przeżywają inny okres życia, że wszyscy musimy powierzyć się Panu i przyzywać Jego pomocy. W tym sensie wszyscy musimy uczyć się od starości: istotnie dar mieści się w starości rozumianej jako powierzenie się pod opiekę innych, poczynając od samego Boga” – stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że istnieje „magisterium słabości”. Podkreślił, że marginalizacja starości wywiera szkodliwy wpływ na wszystkie okresy życia, nie tylko na starość. „Niech Pan obdarzy osoby starsze, które są częścią Kościoła, hojnością tego przywołania i prowokacji. Dla dobra wszystkich” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: nie marginalizujmy starszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.