Papież Franciszek przyjął przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów

Papież Franciszek przyjął przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT)
KAI / pk

Franciszek przyjął wczoraj wieczorem w Watykanie przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów (WJC). Jego prezydent Ronald S. Lauder podziękował papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, potępienie antysemityzmu i umacnianie relacji katolicko-żydowskich.

W komunikacie WJC po spotkaniu czytamy, że "w dowód wdzięczności za to zaangażowanie Światowy Kongres Żydów zasadzi w Izraelu 18 drzew oliwnych na cześć papieża".

Głównym tematem rozmów była potrzeba bezpośrednich negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Papież Franciszek wskazał też na znaczenie dialogu między Żydami i muzułmanami. Jego zdaniem jest to jedyna droga do pokoju i stabilizacji w regionie.

Prezydent WJC podczas rozmowy z papieżem wyraził zaniepokojenie atakami na chrześcijan na Bliskim Wschodzie i milczeniem międzynarodowej społeczności na ten temat. Wskazał na potrzebę większego zaangażowania przywódców świata na rzecz prześladowanych mniejszości. Po spotkaniu Lauder z wielkim uznaniem mówił o papieżu Franciszku nazywając go "jednym z największych sojuszników narodu żydowskiego i Izraela na świecie". - Żydzi są mu wdzięczni za jego zaangażowanie przeciwko antysemityzmowi i nienawiści, za jego nadzwyczajne wysiłki na rzecz umocnienia stosunków katolicko-żydowskich" oraz za "zaangażowanie w budowanie prawdziwego i trwałego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami". Światowy Kongres Żydów podziękował za relacje przyjaźni i zaufania jakie w ostatnich latach są budowane dzięki wsparciu papieża Franciszka.

DEON.PL POLECA

- Cieszymy się i liczymy na kontynuację tej współpracy, aby zapewnić przyszłość następnym generacjom - powiedział prezydent WJC.

Wcześniej Lauder uczestniczył w konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zorganizowanej przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Włochy obecnie sprawują prezydencję w tej organizacji. Tematem była "odpowiedzialność państw, instytucji i jednostek w walce z antysemityzmem". Wśród uczestników znaleźli się m. in. sekretarz generalny OBWE, Thomas Greminger, założyciel Wspólnoty Sant'Egidio, prof. Andrea Riccardi czy główny rabin Tel Awiwu, rabin Yisrael Meir Lau.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.