Papież Franciszek przyjął przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów
Franciszek przyjął wczoraj wieczorem w Watykanie przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów (WJC). Jego prezydent Ronald S. Lauder podziękował papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, potępienie antysemityzmu i umacnianie relacji katolicko-żydowskich.
W komunikacie WJC po spotkaniu czytamy, że "w dowód wdzięczności za to zaangażowanie Światowy Kongres Żydów zasadzi w Izraelu 18 drzew oliwnych na cześć papieża".
Głównym tematem rozmów była potrzeba bezpośrednich negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Papież Franciszek wskazał też na znaczenie dialogu między Żydami i muzułmanami. Jego zdaniem jest to jedyna droga do pokoju i stabilizacji w regionie.
Prezydent WJC podczas rozmowy z papieżem wyraził zaniepokojenie atakami na chrześcijan na Bliskim Wschodzie i milczeniem międzynarodowej społeczności na ten temat. Wskazał na potrzebę większego zaangażowania przywódców świata na rzecz prześladowanych mniejszości. Po spotkaniu Lauder z wielkim uznaniem mówił o papieżu Franciszku nazywając go "jednym z największych sojuszników narodu żydowskiego i Izraela na świecie". - Żydzi są mu wdzięczni za jego zaangażowanie przeciwko antysemityzmowi i nienawiści, za jego nadzwyczajne wysiłki na rzecz umocnienia stosunków katolicko-żydowskich" oraz za "zaangażowanie w budowanie prawdziwego i trwałego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami". Światowy Kongres Żydów podziękował za relacje przyjaźni i zaufania jakie w ostatnich latach są budowane dzięki wsparciu papieża Franciszka.
- Cieszymy się i liczymy na kontynuację tej współpracy, aby zapewnić przyszłość następnym generacjom - powiedział prezydent WJC.
Wcześniej Lauder uczestniczył w konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zorganizowanej przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Włochy obecnie sprawują prezydencję w tej organizacji. Tematem była "odpowiedzialność państw, instytucji i jednostek w walce z antysemityzmem". Wśród uczestników znaleźli się m. in. sekretarz generalny OBWE, Thomas Greminger, założyciel Wspólnoty Sant'Egidio, prof. Andrea Riccardi czy główny rabin Tel Awiwu, rabin Yisrael Meir Lau.
Skomentuj artykuł