Papież Franciszek rozmawiał z biskupami o finansach, współczesnych ideologiach i pokoju

Papież Franciszek rozmawiał z biskupami o finansach, współczesnych ideologiach i pokoju
Fot. Grzegorz Gałązka
KAI / tk

Trzy godziny pytań i odpowiedzi - tak wyglądała wczorajsza braterska wymiana opinii papieża Franciszka z włoskimi biskupami, która otworzyła wiosenną sesję plenarną episkopatu tego kraju. W spotkaniu uczestniczy ponad 200 biskupów, którzy wraz z papieżem podjęli kwestie pokoju, finansów, ochrony środowiska i współczesnych ideologii. Papież podarował biskupom książkę pt. „Fratellino”, która opowiada dramat młodego migranta z Afryki.

W czasie spotkania z włoskimi biskupami nie zabrakło odniesienia do kwestii pokoju na Ukrainie, tym bardziej, że przewodniczącemu episkopatu, kard. Matteo Zuppiemu, Franciszek powierzył odpowiedzialność za misję w tej sprawie. Podjęto też temat wojen w innych regionach świata i wyzwań z nimi związanych, wśród których jest też odpowiedź na rosnącą falę migracji. Papież podziękował Kościołowi we Włoszech za organizowanie korytarzy humanitarnych i ogromne zaangażowanie w ciągu minionych lat na rzecz przyjmowania migrantów i uchodźców.

W czasie spotkania pojawiły się też tematy związane z wyzwaniami nowego zaangażowania ewangelizacyjnego. Franciszek mówił o potrzebie wiarygodnego świadectwa w Kościele, wskazał, że rolą biskupa jest towarzyszenie ludziom szczególnie w chwilach trudności i potrzeby. Zachęcił do kroczenia drogą, która swój wyraz znajduje w procesie synodalnym. Mówiono również o odczuwalnym spadku powołań i konieczności łączenia seminariów.

Źródło: PAP / tk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek rozmawiał z biskupami o finansach, współczesnych ideologiach i pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.