Papież Franciszek rozpoczął 35. podróż apostolską

Papież Franciszek rozpoczął 35. podróż apostolską
Fot. PAP/EPA/TELENEWS
vaticannews.va / kb

Papież Franciszek udał się w swoją 35. podróż apostolską. Wczesnym popołudniem papieski samolot wyląduje na głównym lotnisku Cypru w Larnace. Pielgrzymuje śladami swoich poprzedników, którzy pierwsi odwiedzili te kraje, dokonując kolejnych przełomów w relacjach z prawosławiem. Jan Paweł II złożył historyczną wizytę w Grecji w 2001 roku, a Benedykt XVI był pierwszym papieżem pielgrzymującym na Cypr.

Swą 35. zagraniczną podróż, która potrwa do 6 grudnia, Papież Franciszek nazwał pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy. Mottem pielgrzymki są słowa: „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. To trzecia papieska podróż organizowana w nadzwyczajnych warunkach i przy specjalnych środkach sanitarnych z powodu pandemii, po tegorocznych wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji. Ojciec Święty pokona łącznie 4643 km, wygłosi 11 przemówień, w tym dwie homilie i jedno rozważanie na Anioł Pański.

Papież na Cyprze

Główne cele podróży to rozwój dialogu ekumenicznego z prawosławiem, spotkanie ze wspólnotami katolickimi i orędzie pokoju dla Bliskiego Wschodu. Ważnym aspektem pielgrzymki do krajów Morza Śródziemnego będzie też ważna dla regionu kwestia migracji.

Z migrantami Papież spotka się i na Cyprze, i w Grecji. Ponownie odwiedzi grecką wyspę Lesbos, niedaleko wybrzeża Turcji – jeden z symboli kryzysu migracyjnego w minionych latach w Europie. Był tam w 2016 roku.

DEON.PL POLECA

Z politycznego punktu widzenia trudna będzie wizyta na Cyprze, który jest podzielony od 1974 roku. Północą wyspy administruje uznawana jedynie przez Turcję i zamieszkana przez Turków cypryjskich Turecka Republika Cypru Północnego. Zarówno w Grecji, jak i na Cyprze Franciszek przeprowadzi ekumeniczne rozmowy ze zwierzchnikami prawosławia i odprawi Msze dla tamtejszych bardzo małych wspólnot katolickich.

Źródło: vaticannews.va / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek rozpoczął 35. podróż apostolską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.