Papież Franciszek zaapelował, aby pamiętać o Polakach ratujących Żydów

Papież Franciszek zaapelował, aby pamiętać o Polakach ratujących Żydów
Fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani
KAI / tk

Do krzewienia pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej zachęcił papież pozdrawiając Polaków. Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej zwrócił się szczególnie do członków fundacji SOAR, mającej na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów z Markowej, a także innych Polaków ratujących Żydów.

16 listopada fundacja zaprezentuje w Rzymie o godz. 20.00 w Auditorium della Conciliazione Festiwal Psalmów Dawidowych. W dzisiejszej audiencji wziął m.in. udział metropolita przemyski, abp Adam Szal.

Oto słowa papieża Franciszka:

Witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam członków Fundacji SOAR oraz artystów z Polski, z Ukrainy, z Izraela i z innych krajów, uczestników Festiwalu Psalmów Dawidowych, którzy przybyli do Rzymu, aby zaprezentować koncert „Psalmy pokoju i miłosierdzia”. Życzę, aby to wydarzenie artystyczne i duchowe sprzyjało intencjom i projektom braterstwa i zgody. Wszystkim błogosławię.

W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z parafii pw. św. Mikołaja w Niedzborzu (diecezja płocka); uczniowie Szkoły Podstawowej „Żywioły” z Płońska, wraz z nauczycielami a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Papież o atakach rakietowych

Papież odniósł się także do intensywnych rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. - Z bólem i niepokojem dowiedziałem się o nowym i jeszcze bardziej intensywnym ataku rakietowym na Ukrainę, który wyrządził wiele szkód w licznych obiektach infrastruktury cywilnej. Módlmy się, aby Pan nawrócił serca tych, którzy wciąż skłaniają się ku wojnie i sprawił, by pragnienie pokoju zwyciężyło na udręczonej Ukrainie, aby uniknąć wszelkiej eskalacji i otworzyć drogę do zawieszenia broni i dialogu – powiedział papież

- Wznoszę modlitwę za niewinne ofiary zamachu terrorystycznego w Stambule w minionych dniach. Nasza nieustanna modlitwa wznoszona jest także za udręczoną Ukrainę: niech Pan obdarzy Ukraińców pocieszeniem, męstwem w tych trudnych doświadczeniach i nadzieją na pokój – dodał Franciszek.

W niedzielnym ataku bombowym w Stambule — o który władze tureckie oskarżają separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu zginęło sześć osób a około pięćdziesiąt odniosło rany.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek zaapelował, aby pamiętać o Polakach ratujących Żydów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.