Papież mianował asesora, który odpowiada za opracowanie papieskich listów i dekretów

Papież mianował asesora, który odpowiada za opracowanie papieskich listów i dekretów
Źródło ilustracji: depositphotos.com / Vatican News
KAI / mł

Sekcja ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu zajmuje się m.in. informowaniem o aktywności papieża, redagowaniem jego listów, konstytucji i innych dokumentów, przechowuje też papieską pieczęć oraz pierścień Rybaka. Papież Franciszek mianował właśnie asesora tej sekcji, czyli drugą najważniejszą w niej osobę. To ks. Roberto Campisi, kapłan z 20-letnim stażem, który od 12 lat pracuje w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. 

 

Ojciec Święty mianował księdza prałata Roberto Campisi, radcę nuncjatury pełniącego dotychczas posługę w tej Sekcji asesorem ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jest to drugi w hierarchii, po substytucie urzędnik Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu.


Ks. prał. Roberto Campisi urodził się w Syrakuzach 18 listopada 1978 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 7 grudnia 2002 roku. Został inkardynowany do archidiecezji Syrakuzy. Uzyskał doktorat z prawa. Do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej wstąpił 1 lipca 2010 r. Pracował w przedstawicielstwach papieskich na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Wenezueli, we Włoszech oraz w Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Był ostatnio organizatorem papieskich podróży. Mówi po francusku, angielsku i hiszpańsku.

DEON.PL POLECA

Do Sekcji do Spraw Ogólnych należy przede wszystkim załatwianie spraw należących do codziennej posługi Biskupa Rzymskiego; zajmowanie się sprawami wykraczającymi poza zwyczajną właściwość instytucji kurialnych i innych instytucji Stolicy Apostolskiej; promowanie koordynacji pomiędzy dykasteriami, instytucjami i urzędami, przy poszanowaniu autonomii każdej z nich. W jej gestii leży także wszystko to, co odnosi się do przedstawicielstw dyplomatycznych poszczególnych państw przy Stolicy Apostolskiej.

Należy do niej także redagowanie i przesyłanie konstytucji apostolskich, dekretów, listów apostolskich, listów i innych dokumentów przekazanych jej przez Ojca Świętego, troska o wydawanie akt i publicznych dokumentów Stolicy Apostolskiej w organie urzędowym Acta Apostolicae Sedis, udzielanie Dykasterii do spraw Komunikacji instrukcji na temat oficjalnych wiadomości dotyczących aktywności papieża jak i działalności Stolicy Apostolskiej, a także przechowywanie ołowianej pieczęci oraz pierścienia Rybaka.

Sekcja zajmuje się też cyklicznymi spotkaniami przełożonych instytucji kurialnych i realizację odpowiednich postanowień, opiekuje się wszystkimi dokumentami odnoszącymi się do nominacji dokonywanych lub zatwierdzanych przez Biskupa Rzymskiego w odniesieniu do prefekta lub osoby z nim zrównanej, członków, sekretarza, podsekretarza lub podsekretarzy oraz konsultorów instytucji kurialnych i urzędów, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską lub z nią współpracujących oraz personelu dyplomatycznego, a także przygotowuje dokumenty odnoszące się do odznaczeń papieskich oraz gromadzi, porządkuje i publikuje statystyki dotyczące życia Kościoła na całym świecie.

KAI / mł 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Papież mianował asesora, który odpowiada za opracowanie papieskich listów i dekretów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.