Papież: Nawet w trudnościach i ciemnościach przychodzi Chrystus, który chce rozświetlić nasze życie

Papież: Nawet w trudnościach i ciemnościach przychodzi Chrystus, który chce rozświetlić nasze życie
Fot. Grzegorz Gałązka
KAI / tk

„Kościół nadal musi być oświecany przez Chrystusa i Jego Ewangelię, ponieważ jako łodzi często pokonującej wzburzone fale historii, może grozić mu to, że nie będzie już Kościołem Jezusa” – pisze papież Franciszek we wstępie do książki „Jak światło przychodzi ze Wschodu”.

Lektura jest zapisem rozmowy z koreańskim kardynałem Lazzaro You Heung-sikiem, kierującym obecnie watykańską Dykasterią ds. Duchowieństwa, nt. jego doświadczenia wiary i Kościoła.

Franciszek przypomina, że z koreańskim hierarchą poznali się w 2014 roku w czasie Azjatyckich Dni Młodzieży, co zaowocowało zaproszeniem go do współpracy w Watykanie. „Swoim miłym sposobem bycia pozwala nam uchwycić owoce wiary zasianej na ziemi męczenników i kiełkującej z prostotą dzięki radosnemu świadectwu żywego Kościoła” – pisze papież.

Wskazuje, że w książce wątki autobiograficzne przeplatają się z refleksjami duchowymi i duszpasterskimi, ukazując portret wiary kardynała rodzącej się w wytrwałym kontakcie ze Słowem Bożym i świadkami Ewangelii; a zarazem portret młodego i przedsiębiorczego Kościoła, zrodzonego ze świeckich, który staje się narzędziem nadziei i współczucia.

DEON.PL POLECA

Chrystus przychodzi w trudnościach

Papież podkreśla, że potrzebujemy tej „decentralizacji spojrzenia” i „światła ze Wschodu”, aby ożywić naszą wiarę. - Trzeba nam przypomnieć, że nawet w trudnościach i ciemnościach przychodzi Chrystus, który chce rozświetlić nasze życie” – pisze papież. Przypominając, że Jezus wciąż pozostaje znakiem sprzeciwu, który rzuca wyzwanie naszym pewnikom i zabezpieczeniom, a Ewangelia wywraca nasze kalkulacje, zauważa, że nawet jeśli czasem błądzimy w ciemnościach i tracimy „wzrok wiary”, to jest dla nas nadzieja, którą jest światło Jezusa przywracające nam zdolność ewangelicznego widzenia.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: Nawet w trudnościach i ciemnościach przychodzi Chrystus, który chce rozświetlić nasze życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.