Papież: nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach

Papież: nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach
fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL
Niedziela, 16:07
PAP / sz

„Nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach czy weekendach" - mówił papież Franciszek podczas mszy w niedzielną uroczystość Chrystusa Króla. Ogłosił swą decyzję, że w to święto obchodzone będą Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym.

W czasie mszy w bazylice Świętego Piotra papież powiedział, że to dzieła miłosierdzia "czynią nasze życie wiecznym". Zachęcił wierzących do refleksji nad tym, czy robią coś dla potrzebujących czy też świadczą dobro tylko wobec osób bliskich i przyjaciół.

Prosił, by zadać sobie pytania: "Czy pomagam komuś, kto nie może mi się odwdzięczyć?", "Czy przyjaźnię się z osobą ubogą?".

Apelował do młodzieży, by nie zrezygnowała z wielkich marzeń. "Nie zadawalajmy się tym, co należne. Bóg nie chce, abyśmy stali zaparkowani na uboczu życia, ale byśmy zmierzali ku wzniosłym celom, z radością i odwagą" - tłumaczył Franciszek.

Wskazał: "Nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach czy weekendach, ale żeby realizować marzenia Boga na tym świecie".

"Uczynki miłosierdzia są najpiękniejszymi dziełami życia" i "oddają chwałę Bogu bardziej niż cokolwiek innego" - stwierdził papież. Położył nacisk na to, że trzeba podejmować zdecydowane, twarde decyzje.

"Banalne wybory prowadzą do banalnego życia, wielkie wybory czynią życie wielkim" - przekonywał. Zdaniem Franciszka "stajemy się tym, co wybieramy, na dobre i na złe".

"Jeśli wybieramy nienawiść, stajemy się wściekli, jeśli decydujemy się spędzać godziny przed telefonem komórkowym, stajemy się uzależnieni" - mówił.

"Jednakże – dodał Franciszek - jeśli wybieramy Boga, stajemy się każdego dnia bardziej kochani, a jeśli decydujemy kochać, stajemy się szczęśliwi".

Jak zaznaczył, "Jezus wie, że jeśli żyjemy w zamknięciu i obojętności, stajemy się sparaliżowani; ale jeśli poświęcamy się dla innych stajemy się wolni".

"Życie jest pełne wyborów, których dokonujemy dla siebie, by mieć wykształcenie, przyjaciół, dom, zrealizować swoje hobby i interesy. Ale grozi nam to, że lata upłyną nam na myśleniu o nas samych, nie zacząwszy kochać" - ostrzegł papież.

Wśród zagrożeń dla życiowych wyborów wymienił "gorączkę konsumpcji, która znieczula serce powierzchnymi rzeczami" oraz "obsesję rozrywki" jako sposobu rozwiązania problemów.

"Jest też wielka iluzja miłości, która wydaje się czymś, co należy przeżywać porywami emocji, podczas gdy kochać to przede wszystkim dar, wybór i poświęcenie" - powiedział papież.

Wyjaśnił, że wybierać dzisiaj to "nie dać się ujarzmić przez ujednolicenia, nie dać się znieczulić przez mechanizmy konsumpcji, które blokują oryginalność".

"Wybrać życie to walczyć z mentalnością +użyj i wyrzuć+ oraz +wszystko i natychmiast+, by ukierunkować życie ku celowi nieba, ku Bożym marzeniom" - zaznaczył Franciszek.

Apelował do młodzieży, by "ćwiczyła się w wybieraniu dobra".

Na zakończenie mszy odbyła się ceremonia przekazania krzyża Światowych Młodzieży organizatorom następnego takiego zlotu, który odbędzie się w 2023 roku w Lizbonie. Przekazali go delegacji Portugalczyków młodzi ludzie z Panamy, gdzie Światowe Dni Młodzieży zorganizowano w styczniu 2019 roku.

Franciszek przypomniał, że ich inicjatorem był św. Jan Paweł II.

Papież ogłosił następnie swą decyzję, że począwszy od przyszłego roku Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będą odbywać się nie, jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego w listopadzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach
Komentarze (4)
KZ
~Kystyna Zuber
22 listopada 2020, 22:29
Czytam biblię, czytam, czytam i nie znalazłam tam ani słowa o marzeniach Boga....
B.
~Beniamin .
22 listopada 2020, 18:19
Boski papa oddaje czesc oplatkowi...jako jego bogu. Plemienia w dorzeczu Amazonii niczym sie od niego nie roznia; dlatego boskiemu papiezowi sa tak bliscy sercu.
B.
~Beniamin .
22 listopada 2020, 17:45
...pokuty zatem nie narzuca sobie samemu sam czlowiek czy czlowiek innien jest przykladem dla nas. A pokuta pochodzi od Boga, a jest nia nasz krzyz, ktory niesiemy gdy nam sie powodzi i niczego nam nie brakuje, i wtedy gdy doskwiera nam niedostatek czy choroba, czy strata.
B.
~Beniamin .
22 listopada 2020, 17:23
Spojrzcie na ptaki, ktore ciagle maja wakcje i weekendy wolne i niczego im nie brakuje. A co dopiero Wy - stworzeni na podobienstwo Ojca, ktory jest w niebie...ciagle dazycie, a celu nie widac, i coraz wieksze zwatpienie. A jak juz uwierzycie to w jakiegos posrednika, do ktorego i tak sie z czasem zniechecicie, bo ow posrednik nalozy wam takie ciezary na ramiona, ze nie bedziecie w stanie udzwignac.

Skomentuj artykuł

Papież: nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.