Papież Franciszek mianował abpa Grzegorza Rysia członkiem Kongregacji ds. Biskupów

Papież Franciszek mianował abpa Grzegorza Rysia członkiem Kongregacji ds. Biskupów
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 tydzień temu
KAI / pk

Ojciec Święty mianował arcybiskupa-metropolitę łódzkiego, Grzegorza Rysia członkiem Kongregacji ds. Biskupów - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Do kompetencji tej dykasterii należą sprawy związane z ustanawianiem Kościołów partykularnych i ich synodów, z ich podziałem, jednoczeniem, likwidacją i innymi zmianami, a także z tworzeniem ordynariatów wojskowych; zapewnienie mianowania biskupów, w tym tytularnych, oraz właściwego sprawowania ich urzędu, organizacja wizyt "ad limina Apostolorum" oraz analizowanie pięcioletnich sprawozdań Kościołów partykularnych; przeprowadzenie tego, co dotyczy sprawowania Synodów partykularnych jak również tworzenia Konferencji Episkopatu i rewizji ich statutów; przyjęcie ich aktów i dekretów oraz, po konsultacji z zainteresowanymi dykasteriami, udzielenie im niezbędnej rekognicji. Ponadto podlegają jej także wszystkie sprawy dotyczące prałatur personalnych.

Prefektem Kongregacji ds. Biskupów jest od 30 czerwca 2010 roku Kanadyjczyk, kard. Marc Ouellet.

Nominację abpa Grzegorza Rysia skomentował na Facebooku Piotr Żyłka;

 

Z dobrych rzeczy, które warto zauważyć. Watykan ogłosił dziś nowe nominacje. Wśród osób nominowanych przez papieża...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Sobota, 21 listopada 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
59,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek mianował abpa Grzegorza Rysia członkiem Kongregacji ds. Biskupów
Komentarze (15)
WD
~Witold Domaradzki
24 listopada 2020, 09:20
Tak się zastanawiam po co w ogóle niektórzy komentujący wchodzą na ten portal. Wygląda na to, że tylko po to żeby okazać swą niechęć i chyba po prostu nienawiść. Szary nie śpi i jątrzy. Trudno mu się pogodzić z kolejną mądrą decyzją Franciszka. Jezus zwycięża !!!
RN
~Romualda Nawrocka
24 listopada 2020, 05:22
Nareszcie, właściwy człowiek na właściwym miejscu. Może w końcu Kościół zacznie się reformować dzięki nominacjom właściwych ludzi na biskupów. Gdzie jak gdzie ale na tej plaszczyźnie działalności Kościoła potrzebi są nowi, młodzi ludzie z otwartymi umysłami i pomysłami na ewangelizacje na miarę XXI wieku a do tego dobrzy administratorzy swych diecezji. Przede wszystkim mnie pazerni.
NC
~Nathanel Człowiek
22 listopada 2020, 19:25
Świetnie. Teraz już hierarchia zmierzać będzie pod tak czułą opieką prosto na śmietnik historii Koscioła
DL
~Dariusz Liwski
22 listopada 2020, 18:53
ten arcybiskup powinien objac jakas parafie w chinach moze by mu sie oczy otworzyly
SM
~Staszek M
22 listopada 2020, 14:15
Trzeba mieć nadzieję, że będzie się sprawował godnie w tejże Kongregacji. Że nigdy nie zaopiniuje pozytywnie, żadnego czynnego homoseksualisty czy tez pedofila na biskupa. Niestety Jego poprzednicy z naszego kraju w Kongregacji nie spisali się najlepiej, co widać po dzisiejszym biskupim i arcybiskupim gronie.
MN
~Marcin Nowakowski
22 listopada 2020, 13:52
Kard.Krajewski go pociągnął. Oby ten awansu był dobry dla Kościoła na swiecie i w Polsce. Abp Rys powinien sie zainteresowany abp Skworc tw za komuny,abp Depo bp włocławski. Tacy pasterze to zgorszenie.
B.
~Beniamin .
22 listopada 2020, 11:25
...jak Franciszek mainowal Rysia na prowincje rzymska - do Lodzi za odpowiednie poglady zgodne z postepem czasu, to wiadome bylo, ze Rys bedzie robil kariere.
EA
~Ewa Adam
22 listopada 2020, 11:00
Tak to jest, jak się człowiek okazuje mądry, dobry i pracowity, to mu jeszcze dokładają. Dużo siły, zdrowia i Bożego błogosławieństwa dla ks. arcybiskupa Rysia. Szczęść Boże!
KB
~kórvAkościóŁiKórwKulturaMiłości bliźniegoDoFrateliTutiSruti
22 listopada 2020, 08:28
to taka dykasteria ds fałszywych autorytetów ?... dających świadectwo prawdzie jak Curva(wł)kapłani na dworze króla żydowskiego honorowo przyklejonego do Herodiady ?
Piotr Ramza
Piotr Ramza
22 listopada 2020, 07:16
A czy to oznacza że przestanie być ordynariuszem, pojedzie do Rzymu a na jego miejsce przyjdzie jakiś inny katolicki biskup? Może Jan Pawel Lenga bo obecnie chybannie ma zajęcia....
DS
~dziurawe skarpety
22 listopada 2020, 05:07
Biedny Franciszek ... długo chyba szukał jakiegoś normalnego biskupa w Polsce. Abp Ryś to dobry wybór, oby inni biskupi się uczyli od kolegi po fachu.
AC
~Anna Ciurka
21 listopada 2020, 22:01
To teraz jak wybiorą jakiegoś skompromitowanego biskupa to będzie na niego? Wie ktoś ile dostaje się pieniędzy za taka funkcje?
AA
~A. Aristotle
21 listopada 2020, 14:27
No tak, któż jak nie on. Będzie pasował do innych mebli.
TS
~Taki Sobie
22 listopada 2020, 18:13
Ani ten Twój komentarz chrześcijański , ani kulturalny..... Bez sensu, w zasadzie chamski....
JN
~Jan Nowak
21 listopada 2020, 14:17
Jest radość !

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek mianował abpa Grzegorza Rysia członkiem Kongregacji ds. Biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.