Papież o zmarłym bp. Adamie Lepie: jestem wdzięczny za jego modlitwy

Papież o zmarłym bp. Adamie Lepie: jestem wdzięczny za jego modlitwy
fot. PAP/Roman Zawistowski
PAP / pk

Dziękuję Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią świętej pamięci biskupa Adama Lepy; odszedł pasterz, który pełnił posługę w myśl zawołania "W miłości i cierpliwości" - pożegnał zmarłego bpa Adama Lepę papież Franciszek w liście wystosowanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

List od papieskiego sekretarza stanu odczytał w sobotę przed południem w łódzkiej archikatedrze arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki podczas uroczystości pogrzebowych biskupa pomocniczego seniora Adama Lepy, który zmarł w ubiegłym tygodniu.

"Odszedł pasterz, który pełnił posługę w myśl biskupiego zawołania «W miłości i cierpliwości». Dziękuję Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią świętej pamięci biskupa Adama Lepy. Jestem wdzięczny za jego modlitwy, dobroć, pracę w Radzie Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu oraz Europejskim Komitecie Biskupów ds. Mediów i Synodzie Biskupów dla Europy, za posługę dydaktyczną, informacyjną na rzecz kandydatów do kapłaństwa" - przekazał słowa papieża Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolin.

"Jego Świątobliwość zawierza biskupa Adama Bożemu Miłosierdziu, wyprasza wstawiennictwo Świętego Józefa patrona archidiecezji łódzkiej i Świętej Faustyny patronki Łodzi" - zwrócił uwagę w liście odczytanym przez metropolitę łódzkiego papieski sekretarz stanu.

W uroczystościach pogrzebowych, które trwają od piątku w Łodzi, wziął udział, przewodnicząc w sobotniej, żałobnej mszy świętej jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, który przez lata związany był z archidiecezją łódzką.

Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego jego ciało spocznie w grobie rodzinnym na łódzkim cmentarzu pod wezwaniem św. Wojciecha.

Kim był bp Adam Lepa?

Ks. bp Adam Lepa przez całe życie był związany z Łodzią, tutaj urodził się 17 marca 1939 r., ukończył studia teologiczne w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym i w 1962 r. otrzymał święcenia prezbiteratu.

Pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu organizującego łódzki etap podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987 r. W tym samym roku papież Jan Paweł II mianował Adama Lepę biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym afrykańskiej Regiany. W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM). Członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego był w latach 1991-1999. Jako delegat Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w Synodzie Biskupów dla Europy w 1999 r.

W latach 1988-1993 ks. bp Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Był też założycielem "Łódzkich Studiów Teologicznych" i ich pierwszym redaktorem naczelnym periodyku. Był autorem 12 książek i kilkuset artykułów naukowych i prasowych poświęconych głównie problematyce mediów.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież o zmarłym bp. Adamie Lepie: jestem wdzięczny za jego modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.